Trwa ładowanie...
d2h47to

Szefowa Fed przedstawi we wtorek sprawozdanie przed amerykańskim Kongresem

Przewodnicząca amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen wystąpi we wtorek przez Kongresem Stanów Zjednoczonych, by przedstawić półroczne sprawozdanie na temat polityki monetarnej - poinformowała agencja AP.
Share
d2h47to

Według AP szefowa Rezerwy Federalnej będzie mówić o swoich przewidywaniach na temat kondycji amerykańskiej gospodarki w najbliższych miesiącach oraz o szczegółach prowadzenia przez Fed polityki stóp procentowych.

Analitycy, na których powołuje się AP, uważają, że Yellen prawdopodobnie nie pokusi się o ocenę możliwych konsekwencji wprowadzenia przygotowywanego przez prezydenta Trumpa programu gospodarczego, którego szczegóły w większości nie są jeszcze znane.

"Duża część tegorocznych działań Rezerwy Federalnej będzie zależeć od tego, jakie działania podejmą ostatecznie prezydent Trump i Kongres. (...) Sądzę, że Fed będzie postępował ostrożnie" - ocenił, cytowany przez AP, Mark Zandi, główny ekonomista w Moody's Analytics.

d2h47to

W grudniu Fed po raz pierwszy od 2015 roku podniósł stopy procentowe z poziomu 0,50 do 0,75 proc. Przewidywał też stopniową, trzykrotną ich podwyżkę w 2017 roku.

Wielu ekonomistów, jak podkreśla AP, ocenia, że tempo wprowadzania podwyżek stóp może się szybko zmienić, jeśli prezydent Trump zdoła wprowadzić w życie swe inicjatywy gospodarcze. Donald Trump ma oficjalnie przedstawić swój program gospodarczy w najbliższych tygodniach. Zakłada on m.in. obniżkę podatków dla osób prywatnych i firm, zwiększenie wydatków na projekty infrastrukturalne oraz ograniczenie liczby regulacji rządowych.

Jak przypomina AP, prezydent Trump zapowiedział podwojenie w tym roku PKB do poziomu ok. 4 proc. Dla przedstawicieli Fed to kolejny powód do niepokoju, gdyż zwiększony pakiet bodźców może doprowadzić do przegrzania amerykańskiej gospodarki i wywołać niepotrzebną presję inflacyjną. Jeśli miałoby do tego dojść bank centralny może zdecydować o przyspieszeniu tempa podwyżek stóp procentowych.

"Członkowie Fed byli (...) zgodni, że podwyżka stóp powinna następować stopniowo. Może się to jednak zmienić, jeśli uznają, że pakiet budżetowo-podatkowy, który forsuje Trump jest zbyt szeroko zakrojony i wprowadza się go w zbyt późnej fazie cyklu gospodarczym" - oceniła cytowana przez AP Diane Swonk główna ekonomistka DS Economics. Dodała, że Yellen będzie unikać bezpośredniej odpowiedzi na pytania dotyczące propozycji gospodarczych prezydenta Trumpa. "Będzie starała się w tym tygodniu jak najskuteczniej unikać (tego typu kwestii - PAP)" - oceniła Swonk.

d2h47to

Według AP szefowa Fed prawdopodobnie będzie musiała zmierzyć się z pytaniami na temat ustawy Dodda-Franka, która wprowadziła zmiany w amerykańskim systemie regulacji finansowych po kryzysie gospodarczym z lat 2008-2009. Ustawa Dodda-Franka miała powstrzymać instytucje finansowe przed dokonywaniem zbyt ryzykownych operacji papierami wartościowymi.

Jak podkreśla AP, Yellen jest orędowniczką tego prawa, zaś Trump i jego sojusznicy uważają, że uregulowania te nakładają zbyt wiele ograniczeń na banki, co prowadzi do spowolnienia wzrostu gospodarczego.

W grudniu podczas spotkania w Białym Domu z przedsiębiorcami i przedstawicielami świata finansów prezydent Trump powiedział: "Spodziewamy się wprowadzenia wielu cięć w ustawie Dodda-Franka, ponieważ (...) wielu moich przyjaciół prowadzi dobrze funkcjonujące firmy, które nie mogą zaciągać kredytów. Nie mogą pozyskać pieniędzy, ponieważ banki nie pozwalają im pożyczać ze względu na zapisy ustawy Dodda-Franka" - podkreślił.

Według AP przedstawiciele administracji Donalda Trumpa, podobnie jak inni krytycy ustawy Dodda-Franka, wskazują, że regulacje te nie przyniosły spodziewanych efektów, a są jedynie przykładem "sięgających za daleko uprawnień rządu".

d2h47to

Podziel się opinią

Share
d2h47to
d2h47to