Trwa ładowanie...
dfwem2d
pkb

Szejnfeld: prognoza 0,8 proc. wzrostu PKB w 2009 r. realna

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld ocenia, że osiągnięcie w tym roku prognozowanego poziomu wzrostu gospodarczego rzędu 0,8 proc. jest realne. Jego zdaniem, symptomy ożywienia pozwalają mieć nadzieję, że rzeczywiste wskaźniki mogą być lepsze od prognoz.

Share
dfwem2d

_ Od końca ubiegłego roku mieliśmy do czynienia z falą prognoz wobec Polski, które ciągle prezentowały inne wskaźniki niż my sami (...). Gdyby wziąć ten czynnik pod uwagę, można by mieć nadzieję i wierzyć w to, że zamkniemy 2009 r. jeszcze wyższym poziomem rozwoju niż do tej pory sądziliśmy _ - powiedział Szejnfeld dziennikarzom w Katowicach.

_ Prognozowany przez Ministerstwo Gospodarki na 2009 r. wzrost gospodarczy w granicach 0,8 proc. jest nadal realny. Pierwszy kwartał zamknęliśmy na bardzo dobrym poziomie wzrostu, drugi kwartał - jak potwierdził niedawno GUS - na poziomie 1,1 proc. wzrostu _ - wyliczał wiceminister.

Jego zdaniem, obserwowane także w otoczeniu Polski ożywienie gospodarcze pozwala na większy optymizm. _ Pokazują się także dobre symptomy na Zachodzie. Francja, Niemcy i kilka innych krajów odnotowało wzrost - co prawda jeszcze miesiąc do miesiąca, a nie rok do roku - ale to są dobre wskaźniki _ - uważa wiceminister.

dfwem2d

Analiza sytuacji gospodarczej nie tylko w Europie, ale także USA, Japonii i Azji, daje - zdaniem Szejnfelda - podstawy do oczekiwań, że następuje stopniowe wychodzenie światowej gospodarki z kryzysu. _ Możemy już dziś mieć nadzieję, że kryzys jest czymś, co będziemy mogli niedługo traktować jako rzecz, która jest za nami _ - ocenił.

_ Ale wyraźnie trzeba podkreślić, że i tak cały 2009 r. i na pewno 2010 r. to lata, które będą dla polskiej gospodarki i społeczeństwa trudne. Będziemy musieli bardzo wiele działań podejmować, by ten wzrost podtrzymywać i rozwijać _ - zastrzegł.

Wiceminister wymienił m.in. rządowe programy antykryzysowe, adresowane zarówno do małych i średnich, jak i dużych firm. _ Chcemy nie suchą nogą przejść przez czas kryzysu, ale także wykorzystać go, by zwiększyć polską konkurencyjność na rynku europejskim i światowym, by szybciej doganiać średnią europejską, gdy chodzi o rozwój gospodarczy i zamożność społeczeństwa _ - mówił Szejnfeld.

dfwem2d

Podziel się opinią

Share
dfwem2d
dfwem2d