Szkic walutowy

W dniu wczorajszym rząd ogłosił propozycję „planu stabilności i rozwoju”, który miałby być lekarstwem na kryzys w naszym kraju.

W dniu wczorajszym rząd ogłosił propozycję „planu stabilności i rozwoju”, który miałby być lekarstwem na kryzys w naszym kraju.

Zanim przejdziemy do krótkiej analizy planu, należy zaznaczyć, że nie mamy obecnie do czynienia z kryzysem, ani z recesją, lecz jedynie ze spowolnieniem gospodarczym, które dopiero się rozpoczyna (odczyt danych o dynamice PKB w III kwartale można uznać za korzystny). Plan rządu przewiduje próby wzmocnienia akcji kredytowej dla przedsiębiorstw (przez dokapitalizowanie BGK)
, gwarancje kredytowe ora zwiększenie kwoty gwarancji depozytów bankowych. Warto zaznaczyć, że 91 mld złotych, na które opiewa plan, nie przełoży się na rzeczywiste wydatki budżetowe.

Najważniejsze wiadomości ze świata to przede wszystkim gwałtowne spowolnienie inflacji w większości gospodarek świata (w strefie euro w piątek podano, że inflacja w październiku wyniosła 2,1% w ujęciu rocznym), możliwe nadzwyczajne spotkanie Banku Japonii (nie jest jednak spodziewana natychmiastowa obniżka stóp procentowych, ale raczej tworzenie nowych rozwiązań ułatwiania firmom dostępu do kredytu), oraz możliwość ograniczenia wydobycia ropy naftowej przez kartel OPEC. Jednym z powodów tej ostatniej decyzji jest zmniejszenie popytu na ropę i zwiększenie zapasów czarnego złota w krajach OECD.

W kalendarzu publikacji makroekonomicznych na dzień dzisiejszy najbardziej istotnymi publikacjami będą odczyty indeksów PMI w sektorze przemysłowym w Wielkiej Brytanii oraz Eurolandzie (prognozy to, odpowiednio, 40 pkt., oraz 36,2 pkt.) oraz dane dotyczące analogicznego indeksu dla USA - ISM (oczekiwania prognostów to 37 pkt.). Za nami już dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech - odnotowano spadek o 1,6% w ujęciu miesięcznym, znacznie większy, niż oczekiwała większość analityków.

Kluczowym wydarzeniem tygodnia będą posiedzenia ECB oraz Banku Anglii. Na obydwu oczekujemy podjęcia decyzji o obniżce stóp procentowych o 50 pb. Krok ten obniży stopę procentową w Eurolandzie do 2,75%, zaś w Wielkiej Brytanii do 2,5%.

Parkiety na Dalekim Wschodzie nie odnotowały dziś korzystnej sesji. Na zielono zamyka notowania HangSent (+2,14%), spada jednak najważniejszy Nikkei225 (-1,35%).
Advanced Financial Solutions

eurozłotydolar

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)