Szklane domy na targach budowlanych w Poznaniu

Technologie budownictwa energooszczędnego i pasywnego prezentowane są na trwających do soboty w Poznaniu targach branży budowlanej. Poznać tam można m.in. koncepcje tzw. domu autonomicznego i domu ze szkła.

Szklane domy na targach budowlanych w Poznaniu
Źródło zdjęć: © PAP/Jakub Kaczmarczyk

30.01.2013 | aktual.: 30.01.2013 13:17

W trwających na Międzynarodowych Targach Poznańskich (MTP) targach branży budowlanej bierze udział ponad tysiąc wystawców. Organizatorzy spodziewają się ok. 60 tys. zwiedzających.

Znaczną część ekspozycji stanowią rozwiązania proekologiczne. Jak przekonują organizatorzy targów, budynki energooszczędne i pasywne coraz częściej i chętniej są brane pod uwagę przy decyzji o budowie czy zakupie nowego miejsca zamieszkania.

Wiele nowoczesnych i proekologicznych rozwiązań znaleźć można w postawionym w jednej z targowych hal tzw. domu autonomicznym. Według jego twórców to budynek samowystarczalny, który nie wymaga przyłączenia do sieci. Wykonany z drewna, wyposażony i umeblowany obiekt niemal nadaje się do zamieszkania.

Na targach znaleźć też można szereg propozycji wykorzystania szkła jako elementu aranżacji i wyposażenia. Jeden z wystawców przekonuje nawet do wybrania szkła jako materiału do postawienia całego budynku.

- Szkło zazwyczaj budzi odczucia materiału zimnego; jest przejrzyste, wiec nie zapewnia intymności. My pokazujemy realizacje z użyciem szkła, które może być szkłem grzejnym, które na żądanie może być przejrzyste lub matowe. Szkło jest wytrzymałe, bezpieczne, estetyczne i higieniczne. To niesamowicie oryginalny materiał, atrakcyjny wizualnie - powiedział PAP przedstawiciel wystawcy Maciej Braumberger.

Przyznał, że szkło nie jest materiałem, który mógłby konkurować cenowo z konstrukcją murowaną lub drewnianą. Na świecie - jak mówił - są już jednak zrobione w tej technologii domy, restauracje, biura. - Nosimy się z zamiarem, by wkrótce taki szklany dom stanął również w Polsce - powiedział.

Obraz
© (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Wystawcy oferują też rozwiązania, które zmieniają budowany lub zamieszkały już budynek w tzw. inteligentny dom. Jak powiedział PAP przedstawiciel jednego z wystawców, Tomasz Mielczyński, zastosowanie takich rozwiązań umożliwia sterowanie wszelkimi urządzeniami zamontowanymi w obiekcie np. za pomocą smartfona.

- Gdy wchodzimy do pomieszczenia w inteligentnym budynku, światło samo się zapala z pożądaną jasnością. Gdy pomieszczenie opuszczamy, światło gaśnie. Kiedy idziemy spać, system ogrzewania odpowiednio reguluje temperaturę. System integruje się z systemem alarmowym; możliwe jest sterowanie roletami, żaluzjami, czy temperaturą w jacuzzi - powiedział.

Na tegoroczną ekspozycję, która zajmie niemal cały teren wystawienniczy MTP, składają się: Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma, jak również Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech. W tym samym czasie odbywają się też Targi CBS - Budownictwo Sportowe, Rekreacyjne, Wellness & SPA oraz Targi Branży Szklarskiej Glass.

Według organizatorów trwające od wtorku w Poznaniu cztery imprezy targowe to najważniejsze w Polsce spotkanie profesjonalistów branży budowlanej i największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponad tysiąc wystawców z 35 państw prezentuje w sumie kilkaset nowości produktowych.

Źródło artykułu:PAP
budownictwopoznańdomy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)