Szkolenia dla 700 tys. osób

W roku ubiegłym stażami, szkoleniami, dotacją na prowadzenie działalności gospodarczej objęto blisko 700 tys. osób.

27.02.2008 11:13

W roku ubiegłym stażami, szkoleniami, dotacją na prowadzenie działalności gospodarczej objęto blisko 700 tys. osób - wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Z danymi tymi zapoznali się posłowie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska poinformowała, że szkolenie jednej osoby kosztuje średnio 6-7 tys. zł.

Największą popularnością cieszyły się szkolenia; wzięło w nich udział ponad 237 tys. osób, 227 tys. osób pobierało stypendium (w okresie stażu i przygotowania zawodowego wynosi ono obecnie 140 proc. zasiłku dla bezrobotnych czyli 753,70 zł), w ramach prac interwencyjnych zatrudnionych zostało 61 tys. osób.

Na programy na rzecz promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej wydatkowano blisko 3 mld zł z Funduszu Pracy; 35 proc. z tej kwoty - na rzecz bezrobotnych do 25. roku życia, a 7 proc. na aktywizowanie bezrobotnych powyżej 50. roku życia. Najwięcej pieniędzy przeznaczono w województwach: mazowieckim, śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim. Najmniej: na Opolszczyźnie, Podlasiu i w Lubuskiem.

W roku 2008 na promocję zatrudnienia Fundusz przeznaczy 3,1 mld zł; głównie na stypendia dla bezrobotnych oraz refundację kosztów doposażenia i wyposażenia stanowisk pracy.

W roku ubiegłym realizowane były także programy dla poszczególnych grup: bezrobotnych do 25. roku życia, długotrwale bezrobotnych, bezrobotnych powyżej 50. roku życia.

Z Funduszu pracy mogą być finansowane m.in szkolenia dla bezrobotnych, roboty publiczne, prace społecznie użyteczne, staże zawodowe, jednorazowe pożyczki (bezzwrotne) na podjęcie działalności gospodarczej, koszty dojazdu i zakwaterowania bezrobotnych, podejmujących zatrudnienie w innej miejscowości.

Ponadto w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizowane są szkolenia zawodowe, pomoc w poszukiwaniu pracy, pośrednictwo pracy czy szkolenia zawodowe.

W ramach programu Kapitał Ludzki będzie prowadzona m.in. aktywizacja osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy (m.in. młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, osób pozbawionych wolności, niepełnosprawnych, społeczności romskiej).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)