Trwa ładowanie...

Szpitale popadają w długi - NFZ nie daje na leczenie?

Szpitale znów czeka batalia z NFZ o zapłatę za nadwykonania - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Niektóre szpitale nie dostały jeszcze pieniędzy za 2009 rok.

Szpitale popadają w długi - NFZ nie daje na leczenie?Źródło: Jupiterimages
d3xbifv

Szpitale znów czeka batalia z NFZ o zapłatę za nadwykonania - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". W 2010 roku szpitale przekroczyły kontrakty z NFZ o miliard złotych. Niektóre szpitale nie dostały jeszcze pieniędzy za 2009 rok.

Nadwykonania to takie świadczenia, które placówki medyczne wykonały na rzec pacjentów po przekroczeniu limitu określonego w kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dyrektorzy szpitali podkreślają, że problem nadwykonań to efekt gorszej sytuacji finansowej NFZ. Kłopoty zaczęły się w 2009 roku, gdy zmalały wpływy ze składek z ZUS-u i KRUS-u.

Zdaniem NFZ-u to tylko część prawdy - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Fundusz uważa, że problem nadwykonań to często efekt nietrzymania dyscypliny finansowej przez dyrektorów szpitali. Na razie Fundusz nie odpowiada na pytanie, czy zapłaci za ubiegłoroczne nadwykonania, czy tak jak w latach poprzednich sprawy znajdą swój finał w sądach.

O tym, jak te pieniądze zostaną wykorzystane, zadecyduje Rada NFZ-u. Zrobi to jednak nie wcześniej niż 30 czerwca, czyli po zatwierdzeniu sprawozdania Funduszu przez ministra finansów.

d3xbifv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xbifv