Szybkie wejście do EMU nawet kosztem krótkookresowego ograniczenia wzrostu PKB - Bratkowski z RPP
17.03. Warszawa (PAP) - Członek RPP Andrzej Bratkowski uważa, że Polska powinna wejść do EMU nawet kosztem ograniczenia wzrostu PKB, a rok 2015 ocenia jako realistyczny dla...
17.03.2010 | aktual.: 17.03.2010 12:53
17.03. Warszawa (PAP) - Członek RPP Andrzej Bratkowski uważa, że Polska powinna wejść do EMU nawet kosztem ograniczenia wzrostu PKB, a rok 2015 ocenia jako realistyczny dla przystąpienia do strefy euro.
"Zgadzam się z poglądem, że najpierw należy spełnić kryterium fiskalne. (...) Strefa euro ma sama pewne problemy, więc te korzyści z bardzo szybkiego wchodzenia do EMU są teraz trochę mniejsze niż w przyszłości. Pytanie o to, jakie ryzyka należy podejmować, jest otwarte. Ja jestem za tym, abyśmy szybko wchodzili do strefy euro i żeby to się odbywało kosztem krótkookresowego ograniczenia wzrostu PKB" - powiedział PAP.
"Przy obecnym scenariuszu dla polskiej gospodarki, 2015, jako rok przyjęcia euro, wydaje się być optymalny. Gdyby poprawa sytuacji gospodarczej byłaby olśniewająco szybsza, może warto byłoby się pokusić o to, aby lekko +przycisnąć i wskoczyć+ na ten 2014 rok, pod warunkiem, że strefa euro uporządkuje swoje sprawy. Natomiast przy scenariuszu bardziej pesymistycznym, naszej gorszej sytuacji gospodarczej i gorszej sytuacji w strefie euro, to wtedy rzeczywiście to jest taki wariant, że może warto rok, dwa poczekać, aż sytuacja się wyklaruje" - dodał. PAP)
bg/ map/ fdu/ nik/ jba/ gor/