Szydło: wkrótce drugi pakiet mieszkaniowy

Ministerstwo infrastruktury przygotowuje drugi pakiet dotyczący programu Mieszkanie plus, który będzie już niebawem przyjęty przez rząd i skierowany do realizacji - powiedziała w środę premier Beata Szydło.

05.04.2017 14:50

Jak mówiła szefowa rządu, prace dotyczące programu Mieszkanie plus toczą się dwutorowo. "Pierwsza część realizowana jest przez bank krajowy (BGK - PAP) i ten program pilotażowy, w którym podpisane zostały już konkretne umowy z samorządami, wszedł w fazę realizacji" - powiedziała Beata Szydło na konferencji.

Dodała, że "ministerstwo infrastruktury przygotowuje drugi pakiet, który będzie już niebawem przyjęty przez rząd i skierowany do realizacji".

Jej zdaniem to bardzo ważny program, kolejny po 500 plus dedykowany rodzinom.

Premier zaznaczyła, że na ten program czekają Polacy. "Dobre dane demograficzne są tutaj jasnym kierunkiem, w którym powinniśmy pójść - to są mieszkania" - mówiła.

Rząd przyjął uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM) 27 września 2016 roku. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Jedną ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego jest program Mieszkanie plus, zgodnie z którym powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za mkw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za mkw.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez skarb państwa i gminy. Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie plus, inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na gruntach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, skarbu państwa i spółek z jego udziałem, oraz inwestorów prywatnych.

Projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym i przekazywaniu nieruchomości Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe 15 grudnia 2016 r. trafił do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

"Projekt ustawy umożliwi wykorzystanie gruntów Skarbu Państwa, będących dziś w rozproszonym zarządzie różnych podmiotów, do realizacji celów mieszkaniowych. Grunty te, w zależności od swojej charakterystyki, będą wykorzystywane zarówno bezpośrednio pod zabudowę mieszkaniową jak i kierowane na rynek nieruchomości, a uzyskane w wyniku tego środki będą przeznaczane na wsparcie mieszkalnictwa" - czytamy w informacji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, cytowany w komunikacie, wyjaśnił, że jednocześnie, we współpracy ze spółką BGK Nieruchomości, a docelowo z Polskim Funduszem Rozwoju, będą prowadzone działania inwestycyjne z wykorzystaniem gruntów samorządowych i gruntów należących do spółek Skarbu Państwa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)