Trwa ładowanie...

Szykują się masowe zwolnienia z pracy?

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał w październiku ważny dla setek tysięcy osób wyrok. Może się w ten sposób przyczynić do masowych zwolnień osób, które osiągnęły wiek emerytalny.

Share
Szykują się masowe zwolnienia z pracy?
Źródło: Jupiterimages
d336ehn

ETS zajmował się sprawą osoby zwolnionej z pracy na podstawie osiągnięcia wieku emerytalnego. Pracownik oddał oczywiście sprawę do sądu, jako przejaw dyskryminacji ze względu na wiek. Ostatecznie ETS orzekł, że w dyrektywie europejskiej nie ma zapisów, które nie pozwalałyby na takie działania pracodawcy. Nie ma więc przeciwwskazań do rozwiązania angażu w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego przez pracownika, nawet jeśli zatrudniony był na czas nieokreślony.

Zdaniem sądu, zwolnienie z pracy starszego pracownika może być uzasadnione i podlega ochronie, jeśli ma na celu ochronę osób wchodzących na rynek pracy. Oznacza to, że w przypadku trudnej sytuacji na rynku pracy należy dać szansę młodym osobom na podjęcie pracy zarobkowej. Zdaniem sądu jest to społecznie uzasadnione działanie. Osoba zwolniona nie pozostanie bez środków finansowych, ponieważ nabyła prawo do świadczenia.

d336ehn

Zaznaczono również, że prawo nie zabrania ani nie ogranicza w żaden sposób dalszej aktywności zawodowej osób pobierających emerytury. W dalszym ciągu mogą pracować. Wyrok może być zachętą dla przedsiębiorców do masowego rozwiązywania umów osób, które osiągnęły wiek emerytalny. Sąd swoim wyrokiem chciał wyrównać szanse wszystkich uczestników rynku pracy, ponieważ liczba tworzonych miejsc pracy jest wciąż niewystarczająca.

źródło: "Rzeczpospolita"

d336ehn

Podziel się opinią

Share
d336ehn
d336ehn