Nauczyciele
Do grup zawodowych, które mają przywileje emerytalne, należą nauczyciele. Zgodnie z Kartą Nauczyciela mogą oni przechodzić na emeryturę bez względu na wiek, jeśli do końca 2008 roku spełnili kilka warunków: mają co najmniej 30-letni staż pracy (składkowy i nieskładkowy) w tym 20 lat w oświacie lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalny (co najmniej na pół etatu).
Nauczyciele, którzy nie spełniali tych warunków, otrzymywali prawo do świadczeń kompensacyjnych. Musieli jednak spełniać trzy warunki. Po pierwsze - warunek stażowy - 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 20 lat nauczania w podanej jednostce przynajmniej na pół etatu. Po drugie, musieli rozwiązać stosunek pracy ze wszystkimi placówkami, w których pracowali. Po trzecie, musieli mieć ukończone 55 lat.
Wąska grupa wychowawców oraz innych pracowników pedagogicznych dostawała też możliwość przejścia na tak zwaną pomostówkę. Musieli oni osiągnąć staż 20 lat i wiek 55 lat (kobiety) lub staż 25 lat i wiek 60 lat (mężczyźni), pracować choć jeden dzień przed rokiem 1999 oraz rozwiązać stosunek pracy z pracodawcą.
Świadczenia oraz pomostówkę nauczyciele mogą pobierać jedynie do czasu osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego. Później przechodzą na ustawową emeryturę.
Osoby, które nie przeszły na emeryturę pomostową bądź nie pobierały świadczeń kompensacyjnych, muszą obecnie pracować do czasu ukończenia ustawowego wieku emerytalnego, który wynosi 67 lat dla obu płci.