Trwa ładowanie...
d435chh

Szyszko: jesteśmy krajem sukcesu, otwartym na politykę klimatyczną (krótka2)

Polska jako jedno z niewielu państw wypełniła swoje zobowiązania klimatyczne z nawiązką, redukując emisję CO2 o blisko 30 proc. - podkreślił minister środowiska Jan Szyszko. Dodał, że nasz kraj jest otwarty na prowadzenie polityki klimatycznej.

Share
d435chh

Oceniając zakończony w ten weekend szczyt klimatyczny ONZ w Paryżu, minister na poniedziałkowej konferencji w KPRM ocenił, że osiągnęliśmy sukces. "Możemy to powiedzieć z otwartą przyłbicą" - zaznaczył.

Zdaniem szefa resortu środowiska, sukces polskiej polityki klimatycznej "stał się widoczny na świecie dlatego, że mówiliśmy jednym twardym głosem". Szyszko wyjaśnił, że rozpoczęło się to od wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy podczas zgromadzenia ogólnego ONZ w Nowym Jorku. "Powiedział on, że polityka klimatyczna jest szansą nie tylko dla Europy, dla Polski, ale dla całego świata, a Polska ma ogromne sukcesy w realizacji zmniejszania koncentracji CO2 w atmosferze. Powiedział również, że ten cel zgodnie z duchem konwencji można osiągnąć, jeśli stosuje się bardziej efektywne technologie spalania, wykorzystuje się CO2 żeby regenerować układy przyrodnicze, chociażby takie jak las" - dodał minister.

Jak przypomniał, na to samo zwracała uwagę premier Beata Szydło, kiedy blisko dwa tygodnie temu rozpoczynał się szczyt w Paryżu.

d435chh

"Jesteśmy krajem sukcesu, jesteśmy otwarci na prowadzenie polityki klimatycznej, mamy ogromne osiągnięcia i możemy być wzorem dla jednoczącego się świata" - ocenił minister.

Przypomniał, że Polska jako jeden z nielicznych krajów, które ratyfikowały Protokół z Kioto, wypełniła swoje zobowiązania z dużą nawiązką. "Miała dokonać redukcji na poziomie 6 proc., a wykonała to na poziomie pięć razy większym. Przyczyną tego nie była zapaść gospodarcza, ale to, że odpowiednio, racjonalnie gospodarowaliśmy, odpowiednio wykorzystywaliśmy pieniądze również z naszego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska" - zwrócił uwagę Szyszko.

Dodał, że "duch" konwencji klimatycznej został złamany przez dotychczasową politykę państw wysokorozwiniętych, ponieważ zwracało się uwagę np. na bardziej racjonalne gospodarowanie zasobów energetycznych (węgiel, ropa, gaz), ale zapominano o problemie czystej wody, degradacji gleb, czy zmniejszania bezpieczeństwa żywnościowego świata.

"Trzeba temu przeciwdziałać. Pochłaniać CO2 z atmosfery po to, żeby sadzić lasy, lasy regenerować, żeby regenerować gleby rolne po to, by lepiej produkowały. W tym zakresie oferujemy swoją wizję polityki klimatycznej na świecie" - zaznaczył minister.

d435chh

Podziel się opinią

Share
d435chh
d435chh