Trwa ładowanie...

Tak mogą wkrótce wyglądać sklepy Lidla. Wyjątkowy obiekt powstaje w Szwecji

Delikatesy, kawiarnia, trawiasty dach z panelami solarnymi, ładowarki do samochodów i rowerów, dostawy tylko raz dziennie - to część z rozwiązań, które musiał wprowadzić Lidl, by myśleć o budowie sklepu w szwedzkiej Sitgunie. Powstaje tam najbardziej ekologiczne osiedle w kraju.

Tak mogą wkrótce wyglądać sklepy Lidla. Wyjątkowy obiekt powstaje w SzwecjiŹródło: Sigtuna stadsängar/LINK Arkitektur, fot: mat. prasowe
d24ny1d
d24ny1d

Sitguna to niewielkie miasto w południowo-wschodniej Szwecji nad jeziorem Melar, licznie odwiedzane przez turystów. Ostatnio zasłynęło budową "najbardziej ekologicznego osiedla" w całym kraju. Nie jest łatwo wcisnąć się tam ze swoim biznesem. Lidlowi jednak się udało.

Firma Sigtuna Stadsängar, która odpowiada za budowę osiedla, zgodziła się na sklep Lidla, jednak ten musi spełnić szereg wygórowanych warunków. Wiele z nich wynika z zapotrzebowania mieszkańców, którzy sami mogli wypowiedzieć się w sprawie. I tak, uzupełnieniem tradycyjnego obiektu niemieckiej sieci - choć o zupełnie nowym wyglądzie - mają być m.in. delikatesy i kawiarnia. Sam budynek ma się wpisywać w otaczający go teren. Duża w tym rola pokrytego trawą i załamanego w kilku miejscach dachu, na którym dodatkowo planowane są panele solarne. Liczne przeszklenia mają ograniczyć konieczność sztucznego oświetlenia.

Zobacz także: Zakaz handlu w niedzielę. Sklepy chcą zmian w Kodeksie pracy

Parking ma być poprzetykany zielenią. Dodatkowo zamontowane zostaną przy nim ładowarki do samochodów i rowerów elektrycznych. - Jesteśmy dumni z naszej nowej koncepcji sklepu i cieszę się, że jest zgodny z poglądami i życzeniami wyrażonymi podczas konsultacji i dialogu obywatelskiego - mówi Johan Augustsson, dyrektor ds.nieruchomości w Lidl Sweden.

W nowym Lidlu inaczej ma być rozwiązana również kwestia dostaw. Aby ograniczyć wpływ na środowisko - w tym hałas - dostawy mają się odbywać tylko raz dziennie.

Część budynków nowego osiedla ma zostać oddanych w 2018 r. Powstanie samego sklepu planowane jest na przełom 2018 i 2019 r. Na razie niemiecka sieć nie informuje, czy podobne obiekty będą powstawać w innych krajach.

d24ny1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24ny1d