Trwa ładowanie...

Tak Rosjanki chcą dostać lepszy paszport. W Argentynie zaczęła się obława

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zwiększył się napływ ciężarnych Rosjanek do Argentyny. Policja zaczęła w środę na terenie całego kraju obławę na siatki przestępcze pomagające kobietom w uzyskiwaniu argentyńskiego obywatelstwa - podają w czwartek argentyńskie media.

Urodzenie dziecka w Argentynie daje obcokrajowcom szansę na obywatelstwoUrodzenie dziecka w Argentynie daje obcokrajowcom szansę na obywatelstwoŹródło: Pixabay, fot: Luis X
d43w52r
d43w52r

Posiadanie urodzonego w Argentynie dziecka daje jego rodzicom prawo do legalnego pobytu, a po dwóch latach od narodzenia potomka uprawnia do otrzymania obywatelstwa tego kraju. Wydanie paszportu Argentyny rodzicom dziecka urodzonego w tym kraju jest możliwe nawet, jeśli nigdy tam nie mieszkali.

Jak poinformował wydawany w Buenos Aires dziennik "Clarin", policja zaczęła obławę, której celem są osoby prowadzące agencje podróży, luksusowe hotele i prywatne kliniki medyczne. To do nich zgłaszają się ciężarne Rosjanki. Cytujące policję lokalne media twierdzą, że operacja dotyczy 1,2 tysiąca śledztw związanych z procederem uzyskiwania obywatelstwa Argentyny przez masowo napływających do tego kraju Rosjan.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sarkazm Putina, który śmieje się z sankcji. "Zwykłe popisywanie się. Mówi to, bo nie ma wyjścia"

Podejrzany wzrost urodzeń

Śledztwa wykazały między innymi, że jedno z biur podróży pomagało ciężarnym Rosjankom w pobycie na terenie Argentyny, dopuszczając się fałszowania dokumentów, w tym m.in. pozwolenia na pobyt. Z informacji policji wynika, że jeden z hoteli w zamian za umieszczanie w nim ciężarnych Rosjanek i towarzyszących im osób miał dostać sześć milionów dolarów od jednej z agencji turystycznych.

d43w52r

Od początku inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku w Argentynie urodziło się kilkanaście tysięcy rosyjskich dzieci, co władze w Buenos Aires uznają za podejrzane. Według nich może chodzić o próby wyłudzenia argentyńskiego paszportu, z którym można podróżować w ruchu bezwizowym do 171 państw. Dla porównania - według najnowszej listy "najmocniejszych" paszportów, przygotowanej przez firmę Henley & Partners, z rosyjskim paszportem można odwiedzić bez wizy 118 państw.

Argentyna zaostrza kurs

W pierwszej połowie lutego władze Argentyny zaostrzyły działania przeciwko ciężarnym przybywającym z Rosji. Szefowa argentyńskiego urzędu ds. migracji Florencia Carignado podała, że kilka Rosjanek nie zostało wpuszczonych na terytorium Argentyny, bo zachodziło podejrzenie oszustwa w celu nabycia obywatelstwa Argentyny. Dodała, że mogło to służyć również do działań szpiegowskich.

13 lutego argentyńska policja podała, że rozbiła siatkę fałszerzy dokumentów, którzy pomagali ciężarnym obywatelkom Rosji w legalizacji ich pobytu na terenie tego kraju. W zamian za wsparcie w szybkiej legalizacji pobytu miały one płacić od 20 do 35 tys. dolarów.

d43w52r

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d43w52r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d43w52r