Trwa ładowanie...
d44mkd3
ubezpieczenie
13-03-2008 07:50

Także ubezpieczenia kupujemy już w sieci

Polacy coraz częściej decydują się na zakup polisy ubezpieczeniowej w systemie direct, czyli za pośrednictwem telefonu lub internetu.

d44mkd3

Taka oferta jest zwykle szybsza i tańsza od tradycyjnych form ubezpieczenia.

Takie wnioski można wyciągnąć z lektury raportu firmy konsultingowej KPMG. Ubezpieczyciele w Polsce zaczęli odkrywać internet dla sprzedaży swoich produktów dopiero w 2005 r. Od tego czasu wartość sprzedanych przez nich polis co roku się podwaja.

Polacy za pośrednictwem sieci najchętniej kupują ubezpieczenia samochodowe OC i AC. W tym przypadku liczy się dla nich przede wszystkim oszczędność czasu, który muszą poświęcić na zakup polisy.
_ Atutem takiej formy zakupu jest możliwość wyboru ubezpieczenia spośród kilku ofert _- podkreśla Paweł Zylm, prezes BRE Ubezpieczenia. _ W internecie klienci podają jedynie kilka danych dotyczących pojazdu i przebiegu dotychczasowego ubezpieczenia, by po dwóch minutach dostać kalkulację składki _- opisuje Paweł Zylm.

Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem cieszą się w systemie direct ubezpieczenia mieszkań, a także polisy turystyczne. W Europie ubezpieczenia w systemie direct najchętniej kupują Brytyjczycy. W 2006 r. z takiej formy zakupu skorzystało aż 6,8 mln osób. Na koniec 2010 roku udział zakupionych przez internet ubezpieczeń komunikacyjnych ma wzrosnąć na Wyspach z 36 proc. do 56 proc. ogółu wystawionych polis.

d44mkd3

Zupełnie inaczej zachowują się Niemcy, którzy zdecydowanie bardziej od kanałów elektronicznych preferują zakup ubezpieczeń majątkowych i turystycznych bezpośrednio u agenta. Jedynie 5 proc. klientów decyduje się na zakup polisy ubezpieczeniowej przez internet. W najbliższych latach okaże się, czyim pójdziemy śladem.

Bo pomimo szybkiego wzrostu w ostatnich latach, polski rynek ubezpieczeń jeszcze w bardzo niewielkim stopniu przeniósł się do sieci. Jak podają towarzystwa ubezpieczeniowe, na koniec 2007 roku łączna wartość ubezpieczeń sprzedanych za pośrednictwem kanałów elektronicznych wyniosła w Polsce ponad 350 mln zł. To zaledwie 2-3 proc. ogólnej wartości sprzedanych w tym czasie polis.

Już w tej chwili w Polsce w systemie direct sprzedaje ubezpieczenia m.in. BRE Ubezpieczenia (Supermarket Ubezpieczeń Samochodowych - SUS), Link4 i Link4Life, Liberty Direct, a także tradycyjni ubezpieczyciele, jak np. Allianz Polska, Benefia, Commercial Union i Generali. Ale do sprzedaży przez telefon i internet przymierza się także dominujące na polskim rynku PZU. Wejście tego giganta może zmienić obraz rynku.

Małgorzata Dygas
POLSKA Gazeta Krakowska

d44mkd3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44mkd3