Trwa ładowanie...

Tam mieszkania drożeją najszybciej

W stolicy metr kwadratowy kosztował w maju 7467 złotych.

Share
Tam mieszkania drożeją najszybciej
Źródło: Fotolia
d1px5ds

W maju średnie transakcyjne ceny mieszkań na rynku wtórnym wzrosły najbardziej w Gdyni i Łodzi - wynika z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera. Tańsze były lokale w Krakowie i we Wrocławiu. W stolicy metr kwadratowy kosztował 7467 złotych.

Z analizy wynika, że średnie transakcyjne ceny mieszkań z drugiej ręki wzrosły najbardziej w Gdyni - o 2,7 proc. wobec maja ub.r. do 5 tys. 138 zł. Drożej niż przed rokiem było też w Łodzi. Tam za metr kwadratowy mieszkania płacono 3 tys. 692 zł, co oznacza wzrost cen lokali w tym mieście o 2,4 proc.

Według raportu w ciągu roku średnie ceny transakcyjne spadły w Krakowie - o 4,7 proc. i Wrocławiu - o 4,2 proc. Za metr kwadratowy trzeba było zapłacić w tych miastach - 5 tys. 964 zł i 5 tys. 157 zł.

d1px5ds

Marcin Jańczuk z agencji nieruchomości Metrohouse zwrócił uwagę, że choć ruch na rynku mieszkaniowym charakteryzuje się uwarunkowaniami sezonowymi, to w tym roku liczba transakcji rozkłada się równomiernie na poszczególne miesiące. - Wiosną kupujemy jednak nieco droższe mieszkania. W pięciu na siedem analizowanych miast ceny odnotowywane w transakcjach wzrosły w porównaniu do poprzedniego miesiąca - podkreślił.

Marta Kosińska z Szybko.pl oceniła, że ofertowe ceny mieszkań są stabilne. - Od wielu miesięcy podaż przeważa nad popytem, a rynek nieruchomości należy do kupujących. Początkowym skutkiem takiego układu sił były dosyć gwałtowne obniżki cen. Wiele lokali zostało przecenionych, a mimo to nie znalazło nabywców. Właściciele stanęli więc przed koniecznością stosowania innych metod, które zachęciłyby potencjalnych nabywców do kupna - dodała.

Według analityka Expandera Jarosława Sadowskiego maj był "prawdopodobnie miesiącem, który w przyszłości będziemy wspominać jako moment, gdy oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce było najniższe w historii". - Zaczął bowiem rosnąć WIBOR (wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym - PAP). Jeszcze na początku maja wynosił on 1,65 proc., a obecnie już 1,7 proc. To oczywiście negatywnie przełoży się na oprocentowanie kredytów - zaznaczył Sadowski.

Ceny nieruchomości oderwane od siły nabywczej. Dlaczego płacimy tak drogo?

d1px5ds

Podziel się opinią

Share
d1px5ds
d1px5ds