Tanieje większość zbóż, wołowina i mleko, drożeje wieprzowina i indyki - MRiRW
27.4.Warszawa (PAP) - W trzecim tygodniu kwietnia potaniała
pszenica, jęczmień i mleko. Wzrosły natomiast ceny kukurydzy,
wieprzowiny i indyków. Bez zmian pozostają ceny kurcząt...
27.4.Warszawa (PAP) - W trzecim tygodniu kwietnia potaniała pszenica, jęczmień i mleko. Wzrosły natomiast ceny kukurydzy, wieprzowiny i indyków. Bez zmian pozostają ceny kurcząt - wynika z cotygodniowej analizy ministerstwa rolnictwa.
ZBOŻA
Zgodnie ze Zintegrowanym Systemem Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w połowie kwietnia odnotowano lekki spadek cen zbóż podstawowych, przy dalszym wzroście cen kukurydzy.
W ciągu tygodnia przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej obniżyła się o 0,8 proc., zaś żyta konsumpcyjnego o 3 proc. W dniach 13- 19.04.br. podmioty rynkowe płaciły za pszenicę 549ázł/t., zaś za żyto 349 zł/t. (o 6,5 proc. mniej niż przed miesiącem).
W niewielkim stopniu (o 0,2 proc.) potaniał jęczmień paszowy, którego ceny średnio w kraju podobnie jak przed miesiącem kształtowały się na poziomie 428 zł/t. Za kukurydzę dostawcy uzyskiwali przeciętnie 519 zł/t, tj. o 1 proc. więcej niż w drugim tygodniu kwietnia. Jednocześnie cena ta była o ponad 1 proc. niższa niż przed miesiącem.
W odniesieniu do porównywalnego okresu 2008 r. ceny kukurydzy i pszenicy były niższe o ok. 40 proc., a jęczmienia paszowego i żyta o ok. 50 proc. niższe.
MIĘSO
Z danych MRiRW wynika, że w dn. 13-19.04 nastąpił dalszy wzrost cen wieprzowiny i indyków, zmianom nie uległy ceny kurczaków, natomiast potaniała wołowina.
W połowie kwietnia br. odnotowano dalszy wzrost krajowych cen skupu żywca wieprzowego, co świadczy o utrzymującym się głębokim spadku jego dostaw. W dniach 13-19.04.br. za trzodę chlewną średnio płacono 4,88 zł/kg wobec 4,85 zł/kg w poprzednim tygodniu. Było to o 0,5 proc. więcej niż przed miesiącem i o 33 proc. więcej niż przed rokiem.
Od czterech tygodni na polskim rynku powoli obniżają się ceny żywca wołowego. W dniach 13-19.04.br. bydło średnio skupowano po 4,83 zł/kg, tj. o 0,4 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu i o 2,5 proc. taniej niż przed miesiącem. Jednocześnie żywiec ten był o 15 proc. droższy niż rok wcześniej.
Przeciętna cena kurcząt brojlerów ukształtowała się na poziomie 3,54 zł/kg, tj. zbliżonym do notowanego w dwóch poprzednich tygodniach. Sukcesywnie rosną ceny indyków, które w połowie kwietnia osiągnęły poziom 5,09 zł/kg, tj. o 1 proc. wyższy niż tydzień wcześniej. W porównaniu do analogicznego tygodnia marca drób jest droższy o 2-8 proc. i o 13-19 proc. droższy niż rok wcześniej.
MLEKO
Odtłuszczone mleko w proszku przeciętnie zbywano po 6,84 zł/kg, tj. o 2 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 3 proc. drożej niż przed miesiącem. W porównywaniu do analogicznego okresu 2008ár. produkt ten był o 12 proc. tańszy. (PAP)
nik/ gor/