Trwa ładowanie...
ceny gazu
09-01-2017 20:57

Tańszy gaz. PGNiG podało, od kiedy

Od 18 lutego będą obowiązywały nowe, niższe ceny gazu dla odbiorców indywidualnych - poinformowało PGNiG.

Share
Tańszy gaz. PGNiG podało, od kiedyŹródło: WP.PL, fot: Pixabay.com/Domena publiczna
d1g8zvd

Wprowadzenie tej taryfy w życie oznacza spadek cen paliw gazowych jako towaru dla ponad 6,8 mln odbiorców PGNiG. Spadek będzie tym większy, im większe zużycie gazu. Dla gospodarstw domowych wyniesie od 4,5 proc. do 5,8, a dla odbiorców pozostałych - od 5,9 proc. do 8,7 proc. Nowa taryfa będzie obowiązywała do 31 marca. Bez zmian pozostają stawki opłat abonamentowych.

Niższe ceny gazu ustalił 4 stycznia Urząd Regulacji Energetyki. - Jest to szósta z rzędu obniżka od sierpnia 2014 roku, co oznacza, że uśredniony spadek cen oferowanego przez nas gazu wysokometanowego wynosi około 23 proc. - mówił wówczas cytowany w komunikacie Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

URE niedługo nie będzie mógł już wpływać na ceny gazu. Najpierw tylko w przypadku firm, ale docelowo będzie to dotyczyło również gospodarstw domowych.

d1g8zvd

Na przełomie listopada i grudnia 2016 roku Sejm i Senat przyjęły ustawę uwalniającą rynek gazu w Polsce.

Najpierw uwolnione będą ceny dla przedsiębiorstw obrotu w zakresie sprzedaży na rynku hurtowym, w tzw. punkcie wirtualnym (np. giełdzie towarowej), sprężonym gazem ziemnym CNG i skroplonym gazem ziemnym LNG i w trybie przetargów, aukcji i zamówień publicznych.

Od października 2017 r. uwolnione mają być ceny dla pozostałych odbiorców poza odbiorcami w gospodarstwach domowych. Ceny gazu dla tych odbiorców zostaną uwolnione dopiero od 1 stycznia 2024. Ten odległy termin związany jest - przekonywał wiceszef resortu energii Michał Kurtyka - z tym, by dać im czas na stopniowe przystosowanie się do rynku i nauczyć przysługujących im praw.

d1g8zvd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g8zvd
d1g8zvd