Trwa ładowanie...

Tarcza antykryzysowa uderzyła w matki. Dostają zaniżone zasiłki

Obniżenie wymiaru czasu pracy w związku z sytuacją covidową powoduje dziś również obniżenie podstawy zasiłku macierzyńskiego czy chorobowego. Rząd dopiero teraz dostrzegł problem.

 Ustawa antykryzysowa zaszkodziła matkom na macierzyńskim. Ustawa antykryzysowa zaszkodziła matkom na macierzyńskim.Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d4g78hr
d4g78hr

Nawet o kilka tysięcy złotych niższe wypłaty z ZUS dostają matki przez niedopatrzenie rządu podczas projektowania tzw. ustawy covidowej.

Jeśli kobieta zarabiała przeciętną pensję 5,2 tys. zł brutto, to przy redukcji etatu o 20 proc. stratci ona tysiąc złotych - wylicz dziennk "Fakt".

W ramach tzw. tarczy antykryzysowej zakłady pracy mogą obniżyć wymiar pracy swoim pracownikom o 20 proc. W praktyce okazało się jednak, że to obniżenie wiąże się jednocześnie z obniżeniem świadczeń z ZUS. Skutkuje obniżeniem podstawy zasiłku macierzyńskiego, a także chorobowego.

Tarcza 5.0. Zwolnienie ze składek tylko dla niektórych

Teraz rząd chce naprawić ten błąd i wyrównać rachunek. W czwartek Senat dyskutował nad poprawką do ustawy, którą wniosło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Resort rodziny proponuje, aby zasiłek ten był wyliczany na podstawie pensji przed obniżką, a kobiety miałyby dostać wyrównanie.

d4g78hr

Konieczne byłoby jednak złożenie wniosku. To oznacza, że wyrównania będą mogły być wypłacone dopiero pod koniec roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4g78hr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g78hr