Trwa ładowanie...
d241jl0

Tauron Ciepło zainwestował ok. 66 mln zł w trzy nowe kotły (korekta)

#
W tytule i lidzie powinno być: "trzy nowe kotły"
#

Share
d241jl0

16.02. Katowice (PAP) - Kosztem ok. 66 mln zł spółka Tauron Ciepło uruchomiła w Katowicach trzy nowe kotły, dysponujące możliwością zamiennego zasilania zarówno gazem ziemnym, jak i olejem opałowym. Instalacja ma wzmocnić niezawodność dostaw ciepła w aglomeracji katowickiej.

"Budowa nowych kotłów olejowo-gazowych w Zakładzie Wytwarzania Katowice to ważny projekt z punktu widzenia rynku i zapewnienia bezpieczeństwa ciągłości dostaw ciepła dla mieszkańców aglomeracji" - podkreślił w poniedziałek prezes spółki Jacek Uhryn.

Nowe kotły, których łączna moc cieplna to blisko 115 megawatów, będą pracowały jako jednostki szczytowe, czyli takie, które uruchamiane są na krótki czas w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na ciepło lub w okresie awarii jednostki podstawowej.

Nowe urządzenia zastąpiły dwa wyeksploatowane już kotły pracujące wcześniej w katowickim zakładzie. Instalacja spełnia wszystkie standardy unijne w zakresie efektywności i ochrony środowiska. Obecnie trwa rozliczenie projektu i porządkowanie terenu wokół nowych kotłów.

d241jl0

Inwestycja w zakładzie wytwarzania w Katowicach to kolejne przedsięwzięcie spółki Tauron Ciepło, należącej do głównych dostawców ciepła w woj. śląskim. W połowie roku w zakładzie wytwarzania w Tychach ma rozpocząć się eksploatacja nowego bloku ciepłowniczego, który będzie podstawowym źródłem dostaw ciepła dla tego ponad 130-tysięcznego miasta. Kończy się tam rozpoczęta ponad dwa lata temu, warta 618,5 mln zł, budowa nowego bloku ciepłowniczego o mocy 58 megawatów elektrycznych i 86 megawatów cieplnych.

Firma inwestuje też w sieci - w ciągu ostatnich trzech lat m.in. za prawie 148 mln zł zmodernizowała system ciepłowniczy w czterech miastach Zagłębia Dąbrowskiego: Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Będzinie i Czeladzi. Był to największy tego typu projekt w regionie. W sumie przebudowano 32 km podziemnej sieci ciepłowniczej i zewnętrznych instalacji odbiorczych, zmodernizowano 8 km sieci naziemnej oraz wybudowano 280 nowych indywidualnych węzłów ciepłowniczych.

W końcu ubiegłego roku Tauron Ciepło zakończył inny duży projekt modernizacyjny - kosztem ok. 50 mln zł połączono istniejące odcinki sieci ciepłowniczych w Siemianowicach Śląskich, Katowicach i Chorzowie. Umożliwia to m.in. rozszerzenie skali dostaw ciepła oraz wyłączenie części kotłów w jednej z ciepłowni. Inwestycja objęła budowę prawie 1,5 km nowych sieci oraz modernizację i przebudowę 3 km istniejących.

Według wcześniejszych zapowiedzi, Tauron Ciepło w ostatnich miesiącach przygotowywał się też do szacowanego wstępnie na ok. 3 mld zł "Programu kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej". Przewiduje on m.in. dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła na nieemisyjne, przedsięwzięcia związane z poprawą efektywności energetycznej, ograniczanie ilości zużywanego paliwa, termomodernizację obiektów, przyłączenia budynków do sieci cieplnej czy wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

Tauron Ciepło należy do największych spółek ciepłowniczych w kraju. Dostarcza ciepło do ok. 700 tys. odbiorców.

d241jl0

Podziel się opinią

Share
d241jl0
d241jl0