Tauron i grupa Azoty rozważą powrót do projektu w Kędzierzynie-Koźlu
14.01. Katowice (PAP) - Grupa Tauron oraz Grupa Azoty zamierzają ponownie przeanalizować możliwość budowy w Kędzierzynie-Koźlu elektrowni poligeneracyjnej, opartej na zgazowaniu...
14.01.2014 | aktual.: 14.01.2014 16:23
14.01. Katowice (PAP) - Grupa Tauron oraz Grupa Azoty zamierzają ponownie przeanalizować możliwość budowy w Kędzierzynie-Koźlu elektrowni poligeneracyjnej, opartej na zgazowaniu węgla. Jeżeli analizy wypadną pomyślnie, możliwe będzie aplikowanie o unijne środki na taki projekt.
"Przygotowujemy list intencyjny z Grupą Azoty w tej sprawie; ma być podpisany w tym roku. Oczywiście przedsięwzięcie wymaga dokładnej analizy i ponownego skalkulowania pod kątem biznesowym" - powiedział we wtorek PAP prezes grupy Tauron Dariusz Lubera.
Prezes wskazał, że Tauron jest zainteresowany realizacją innowacyjnych projektów, a potencjalne przedsięwzięcie w Zakładach Azotowych Kędzierzyn właśnie do takich należy. Grupa powołała centrum zarządzania działaniami w dziedzinie badań i rozwoju, które ma koordynować tego typu projekty w poszczególnych spółkach grupy.
"Z deklaracji rządowych wynika, że ok. 9 mld euro unijnych środków z nowej perspektywy finansowej będzie przeznaczone na projekty badawczo-rozwojowe i wdrożenia, a beneficjentem tych środków będzie głównie przemysł, we współpracy z nauką. To szansa, którą chcemy dobrze wykorzystać" - dodał Lubera.
Pierwszy list intencyjny w sprawie projektu w Kędzierzynie podpisały w 2008 r. Zakłady Azotowe Kędzierzyn (dziś cześć Grupy Azoty) i Południowy Koncern Energetyczny z Grupy Tauron - dziś spółka Tauron Wytwarzanie. Chodziło o rozważanie wspólnej budowy elektrowni poligeneracyjnej, opartej na zgazowaniu węgla. Oprócz prądu i ciepła jej produktem byłby gaz syntezowy na potrzeby zakładów chemicznych w ilości wystarczającej np. na produkcję 0,5 mln ton metanolu rocznie.
Miała to być jedna z 12 unijnych instalacji demonstracyjnych w zakresie CCS, czyli wychwytywania dwutlenku węgla. Moc energetyczną elektrowni szacowano na ok. 300 megawatów.
"Wówczas szacowano, że koszt przedsięwzięcia to ok. 1 mld euro, a koszty utrzymania w kolejnych latach to ok. 250 mln euro rocznie. Jednak możliwe do uzyskania dofinansowanie unijne sięgało najwyżej czwartej części kosztów, dlatego projekt nie miał szans powodzenia" - przypomniał prezes grupy Tauron.
Jego zdaniem obecnie warto dokonać powtórnej analizy tego projektu i ewentualnie skorygować parametry przedsięwzięcia, aby było ono nie tylko innowacyjne, zaawansowane technologicznie i dające dobre efekty ekologiczne, ale także efektywne biznesowo.
Przygotowywane przed kilkoma laty przedsięwzięcie miało być bazą do stworzenia elektrowni zeroemisyjnej, gdzie dwutlenek węgla byłby wychwytywany i lokowany np. w strukturach geologicznych pod ziemią. Analizy wskazywały, że wychwytywanie CO2 jest znacznie tańsze w przypadku bloków energetycznych opartych na zgazowaniu węgla niż w przypadku klasycznych kotłów węglowych.
Grupa Tauron testuje już wychwytywanie dwutlenku węgla ze spalin - wiosną ubiegłego roku pilotażową instalację do tego celu uruchomiono w opalanej węglem Elektrowni Łaziska. To etap projektu badawczego prowadzonego wspólnie z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Przedstawiciele Taurona liczą, że efekty tych badań pozwolą zmniejszyć wpływ wychwytywania CO2 na efektywność bloków energetycznych i przyczynią się do obniżenia emisyjności jednostek wytwórczych.
Instalacja w Łaziskach powstała w ramach zadania badawczego "Opracowanie technologii dla wysokosprawnych zeroemisyjnych bloków węglowych zintegrowanych z wychwytem CO2 ze spalin" w ramach koordynowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju strategicznego programu "Zaawansowane technologie pozyskiwania energii".
Inny projekt z udziałem Taurona, który mógłby ubiegać się o unijne środki na badania i rozwój, to wykorzystanie potencjału pierwiastków krytycznych, występujących w śladowych ilościach w przyrodzie. Są one niezbędne dla wielu rozwijających się gałęzi gospodarki, przede wszystkim elektroniki. Stosuje się je np. w samochodach o napędzie elektrycznym, w ogniwach paliwowych, panelach słonecznych, czy przy produkcji ekranów LCD. To m.in. antymon, beryl, kobalt, ind, gal, german, magnez, niob.
W projekcie dotyczącym możliwości wykorzystania pierwiastków krytycznych Tauron współpracuje z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz KGHM Polska Miedź i ZGH Bolesław. Chodzi m.in. o badania nad technologiami wytwarzania paneli solarnych.(PAP)
mab/ drag/ jtt/