Tauron i PGNiG będą współpracować przy budowie elektrowni na gaz

Grupa energetyczna Tauron oraz Polskie
Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) będą współpracować przy
budowie zasilanych gazem elektrowni i elektrociepłowni.

W czwartek szefowie obu firm podpisali list intencyjny w tej sprawie.

Jak poinformował PAP Paweł Gniadek z Taurona, współpraca ma dotyczyć także wytwarzania energii elektrycznej w oparciu m.in. o gaz ziemny oraz obrotu energią.

Na mocy listu spółki rozpoczynają współpracę dotyczącą projektu budowy i eksploatacji zasilanego gazem bloku energetycznego w należącej do Taurona Elektrowni Stalowa Wola oraz poligeneracyjnej elektrowni opartej na zgazowaniu węgla w Kędzierzynie-Koźlu. W tym drugim projekcie współpraca ma dotyczyć szczególnie składowania i przesyłania dwutlenku węgla.

Do 27 listopada zostaną powołane zespoły robocze, których zadaniem będzie analiza potencjalnych projektów oraz przygotowanie koncepcji współdziałania i modelu realizacji tych przedsięwzięć, szczególnie w zakresie technicznym i finansowym.

Według wstępnych założeń, nowy blok energetyczny w Stalowej Woli miałby moc ok. 400 megawatów. W zależności od stopnia wykorzystania jednostki zapotrzebowanie elektrowni na gaz może wynieść do 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Jak wcześniej informowali przedstawiciele grupy Tauron, blok w Stalowej Woli ma powstać w pięć lat. Koszt inwestycji - także wstępnie - szacowany jest na 1,5 mld zł (ok. 800 tys. euro na jeden megawat); to znacznie taniej niż w przypadku bloku węglowego.

Obecnie zainstalowana moc Elektrowni Stalowa Wola to 331 megawatów elektrycznych i 341 termicznych. Elektrownia zlokalizowana jest w południowo-wschodniej części Polski, na obrzeżu miasta zamieszkałego przez ok. 80 tys. mieszkańców i oddalonego o 70 km od Rzeszowa.

Drugi projekt, w który może zaangażować się PGNiG, to wspólne przedsięwzięcie Południowego Koncernu Energetycznego z grupy Tauron i Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Chodzi o tzw. poligenerację, gdzie produktem wytwarzanym z węgla kamiennego byłby prąd (158 megawatów), ciepło (174 megawaty) i gaz syntezowy dla zakładów, w ilości wystarczającej np. na produkcję 0,5 mln ton metanolu rocznie. Dziś metanol nie jest w Polsce produkowany, a jego roczne zużycie to 320-340 tys. ton, w całości pochodzące z importu. Koszty inwestycji wstępnie szacuje się na 900 mln euro.

Grupa Tauron, do której należą m.in. Południowy Koncern Energetyczny i Południowy Koncern Węglowy, Elektrownia Stalowa Wola oraz spółki dystrybucyjne Enion i EnergiaPro, obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju. Jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest liderem rynku gazu ziemnego w Polsce i prowadzi działalność związaną z poszukiwaniem i eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw gazowych i płynnych. W swojej strategii PGNiG zakłada m.in. poszerzenie zakresu działalności np. o wytwarzanie prądu w oparciu o gaz ziemny oraz o obrót energią elektryczną.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)