Trwa ładowanie...
d3zkxn0

Tauron ma 295 mln zł kredytu z EBI na inwestycje w OZE i rozwój infrastruktury

Warszawa, 22.07.2014 (ISBnews) ? Tauron Polska Energia podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę kredytową o wartości 295 mln zł (ok. 71 mln euro) na realizację inwestycji w obszarach energetyki odnawialnej (OZE) oraz dystrybucji energii, poinformował wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych grupy Krzysztof Zawadzki. Projekt ma zakończyć się do końca 2016 roku. 
Share
d3zkxn0

?EBI to nasz wieloletni partner. Finansowanie pozwala nam nie tylko uzyskać środki finansowe na preferencyjnych warunkach w porównaniu do tych oferowanych przez banki komercyjne, ale także o dłuższym terminie zapadalności długu. Korzystne warunki finansowania oferowane przez EBI to również zachęta dla Grupy TAURON do dalszego podejmowania inwestycji oraz zwiększania efektywności energetycznej" ? powiedział Zawadzki, cytowany w komunikacie.

Środki pozyskane z kredytu EBI Grupa wykorzysta na rozbudowę sieci dystrybucyjnych (m.in. na budowę około 11 tys. nowych przyłączy) i modernizację dotychczasowej infrastruktury. Działania te pozwolą przede wszystkim na przyłączanie nowych klientów (instytucji publicznych, klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw) do istniejącej sieci dystrybucyjnej. W ramach projektu Tauron będzie również wdrażać pilotażowy program inteligentnego opomiarowania, którego celem jest zastosowanie technologii ułatwiających zarządzanie danymi jak również zapewnienie przepływu informacji między klientami i dostawcami energii. Środki pozyskane z EBI pozwolą również na modernizację kilku elektrowni wodnych Grupy, dzięki czemu zwiększą się ich możliwości produkcyjne i wrośnie efektywność operacyjna.

?Projekt zapewni bezpieczeństwo dostaw dla nowych klientów poprzez rozbudowę sieci energetycznej firmy oraz rozwój pilotażowego programu inteligentnego opomiarowania zgodnie z wymogami UE dotyczącymi wspierania rozwoju sieci inteligentnych. Podobnie jak inne projekty już finansowane przez bank w Polsce, porozumienie to stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Europie. Równocześnie, pożyczka ta potwierdza zaangażowanie EBI w modernizację polskiego sektora energetycznego, niezbędną do pomyślnego rozwoju gospodarczego kraju" ? powiedział wiceprezes EBI odpowiedzialny za kredyty w Polsce László Baranyay, cytowany w komunikacie.

d3zkxn0

Umowa o wartości 295 mln zł to już czwarty kontrakt podpisany przez obu partnerów. Do tej pory bank udostępnił Tauronowi trzy pożyczki o łącznej wartości 1,4 mld zł na wsparcie inwestycji w sektorze energetycznym w Polsce, m.in. takich jak budowa nowego bloku energetycznego opalanego biomasą w Elektrowni Jaworzno III.

Tauron Polska Energia SA jest spółką, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. W skład Grupy wchodzą Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż, Tauron Obsługa Klienta, Tauron Ekoenergia oraz Tauron Ciepło.

(ISBnews)

d3zkxn0

Podziel się opinią

Share
d3zkxn0
d3zkxn0