Tchórzewski: na przełomie roku decyzje o budowie elektrowni w technologii czystego węgla (aktl.2)
#
w czwartym akapicie dochodzi wywpowiedź prezesa Enei o technologii zgazowywania węgla
#
06.09.2016 22:00
06.09. Krynica (PAP) - Na przełomie roku zapadną decyzje o budowie dwóch elektrowni węglowych w Polsce w najbardziej nowoczesnej technologii na świecie - w technologii czystego węgla. Jedna z nich mogłaby powstać w elektrowni Dolna Odra - powiedział we wtorek w Krynicy minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Co do drugiej lokalizacji nie ma jeszcze pewności, choć - jak powiedział minister - wiele wskazuje na to, że mogłoby być to sąsiedztwo kopalni Bogdanka.
Szef resortu powiedział, że polska energetyka będzie szła w kierunku budowy elektrowni węglowych, opartych na technologii czystego węgla. "Jesteśmy na etapie wyboru technologii, bo jest ich kilka. Myślę, że przeważy technologia zgazowania. Unikniemy w ten sposób zarzutów klimatycznych" - dodał.
Podczas wieczornej debaty na Forum Ekonomicznym w Krynicy na temat inwestycji w technologię zgazowywania węgla wypowiadał się prezes Enei Mirosław Kowalik.
Był podczas debaty pytany, po co takie inwestycje, skoro taniej można kupować gaz, a nawet wydobywać go w Polsce.
Prezes Enei odpowiadał, że "to kluczowe pytanie", jeśli myśli się o "megaprojektach" energetycznych, bo "decyzje podjęte teraz będą służyć gospodarce przez 30-40 lat".
"Pozostaje kwestia, czy ta technologia będzie w sposób bardziej ekonomiczny wykorzystywana. Twierdzę, że jest na to szansa, ze względu na to, że jest z tego wiele korzyści" - powiedział.
"Technologia zgazowywania to jest technologia, która jeżeli podejmiemy wysiłki teraz, może nam dać bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o własny surowiec. Dzięki temu procesowi jest szansa, że będziemy korzystali z naszych zasobów kilkadziesiąt lat" - dodał Mirosław Kowalik. Podkreślał, że zgazowywanie węgla może być źródłem np. energii elektrycznej. Przekonywał, że zgazowywanie węgla "może być polską specjalnością".
Minister Krzysztof Tchórzewski dodał podczas tej debaty, że "to co mówi pan prezes Kowalik to nie są tylko marzenia". "O tej inwestycji i to nie jednej, ale przynajmniej dwóch już rozmawiamy, bo także rozważa taką inwestycję PGE" - powiedział minister energii.
Wcześniej mówił też dziennikarzom w Krynicy, za lokalizacją nowego przedsięwzięcia w elektrowni Dolna Odra przemawia fakt, że działające tam bloki - ze względu na ich zużycie trzeba będzie "odstawiać" od 2020 do 2025 r.
Tchórzewski powiedział też, że najpóźniej do końca br. powinien się rozpocząć przetarg na budowę bloku w elektrowni Ostrołęka.
Na początku lipca br. Tchórzewski informował, że za półtora roku ma ruszyć budowa nowego bloku 1000 MW. Jak dodał - inwestycja ta warta jest " nie mniej" niż 5,5 mld zł.
Tchórzewski mówił we wtorek, że decyzje o kolejnych inwestycjach w energetykę powinny zapadać w 2017 i 2018 r. W sumie program budowy polskiej energetyki - jak podkreślił - rozłożony w czasie ma kosztować ok 40 mld zł.