Trwa ładowanie...
d3x8fbi
d3x8fbi

Tchórzewski: Prace nad koncepcją elektrowni atomowej są kontynuowane

Warszawa, 26.01.2017 (ISBnews) - Ministerstwo Energii kontynuuje prace przygotowawcze do budowy w Polsce elektrowni atomowej, konieczne jest jednak znalezienie nowego modelu finansowania, poinformował minister Krzysztof Tchórzewski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3x8fbi

"Prace przygotowawcze do budowy elektrowni jądrowej w Polsce są kontynuowane. Natomiast decyzji co do budowy na tym etapie nie ma" - powiedział Tchórzewski podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że wcześniej zakładany tzw. mechanizm różnicowy nie znalazł akceptacji kierownictwa ministerstwa i stąd program został zawieszony.

"Poszukujemy innych konstrukcji finansowania" - powiedział minister.

d3x8fbi

W połowie stycznia wiceminister energii Andrzej Piotrowski informował, że resort prowadzi prace nad przetargiem na technologię dla przyszłej elektrowni jądrowej oraz nad mechanizmem finansowania jej budowy. Według niego, przetarg na technologię niewykluczony jest jeszcze w tym roku.

W październiku 2016 r. Ministerstwo Energii zapowiadało, że przedstawi wyniki prac nad aktualizacją "Programu polskiej energetyki jądrowej" (PPEJ) w I kw. 2017 r., a samą aktualizację programu do końca 2017 r.

We wrześniu Tchórzewski zapowiadał, że decyzja w sprawie budowy bloku jądrowego zapadnie jeszcze w tej kadencji. Wskazał wówczas, że obecnie program jądrowy jest zatrzymany, ale nie wycofany, ponieważ dotychczas zaproponowane mechanizmy, tzw. kontrakt jądrowy nie były satysfakcjonujące.

Na początku sierpnia Ministerstwo Energii podało, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy ok. 1 000 MW, który ma być zbudowany w ciągu 10 lat. Jednocześnie wskazało na potrzebę budowy trzech kolejnych bloków węglowych.

(ISBnews)

d3x8fbi

Podziel się opinią

Share

d3x8fbi

d3x8fbi