Terantium Investments wezwał do sprzedaży 64.593.731 akcji HTL‑Strefa (opis, aktl.)
...
08.10.2009 | aktual.: 08.10.2009 11:15
(Dochodzą kolejne szczegóły z wezwania i z komunikatu prasowego)
8.10.Warszawa - Terantium Investments wezwał do sprzedaży 64.593.731 akcji HTL-Strefa, stanowiących 100 proc. kapitału spółki, po 13,71 zł za akcję - poinformował w czwartek pośredniczący w wezwaniu Millennium DM.
Zapisy na sprzedaż akcji będą odbywały się od 28 października do 26 listopada 2009 r.
Wzywający ma zamiar wycofać akcje spółki z giełdy.
Minimalna liczba akcji objętych zapisami, po osiągnięciu której wzywający zobowiązuje się nabyć te akcje, wynosi 80 proc. plus jedna akcja tj. nie mniej niż 51.674.986 akcji. Jednak wzywający zastrzega sobie prawo do nabycia akcji pomimo niespełnienia się tego warunku.
"Jeśli wzywający osiągnie 90 proc. lub więcej całkowitej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, intencją Terantium będzie rozpoczęcie procesu przymusowego wykupu akcjonariuszy mniejszościowych" - podano w treści wezwania.
Wzywający przed ogłoszeniem wezwania zawarł umowę z głównymi akcjonariuszami spółki, tj. z Andrzejem Czerneckim, z Wojciechem Wyszogrodzkim oraz ze spółką Noryt N.V., posiadającymi łącznie 50.225.000 akcji HTL-Strefy, czyli 77,76 proc. akcji. Zgodnie z tą umową, główni akcjonariusze zobowiązali się do złożenia zapisów w tym wezwaniu.
W wezwaniu podano, że Andrzej Czernecki i Noryt N.V. zgodzili się udzielić finansowania wzywającemu w kwocie 76.445.944 euro, pod warunkiem pozytywnego zakończenia wezwania. Finansowanie to zostanie udzielone odpowiednio na okres 18 i 36 miesięcy, a jego koszt odsetkowy wyniesie 8 proc. rocznie. Przedmiotem zabezpieczenia tego finansowania są jedynie akcje, jakie nabędzie wzywający w ramach wezwania.
"Wzywający zdecydował się na skorzystanie z niniejszego finansowania, jako, że zapewniało ono najbardziej korzystne warunki finansowania dostępne na rynku. Wzywający jest gotowy przystąpić do rozmów ze wszystkimi pozostałymi akcjonariuszami spółki, którzy zamierzają odpowiedzieć na niniejsze Wezwanie, jeśli zechcą oni udzielić wzywającemu finansowania przy tym samym oprocentowaniu, jak wyżej wymienione, na podstawie umowy cywilnoprawnej" - podano w wezwaniu.
Wojciech Wyszogrodzki zgodził się zaś zainwestować 50 proc. przychodów netto (po opodatkowaniu) ze sprzedaży swoich akcji w wezwaniu w objęcie udziałów Terantium Investments Sp. z o.o, pod warunkiem pozytywnego zakończenia wezwania.
Terantium Investments jest spółką, której właścicielem jest EQT V Limited, należąca do Grupy EQT.
Grupa EQT jest wiodącym podmiotem typu private equity koncentrującym swoją działalność na krajach skandynawskich, krajach Europy Środkowo-Wschodniej, USA oraz Azji. Spółka podała, że EQT posiada bogate doświadczenie w inwestowaniu w sektorze medycznym.
"Wzywający zamierza aktywnie wspierać realizację strategii zarządu spółki, poprzez zapewnienie dostępu do zasobów wymaganych dla realizacji takiej strategii, w tym zasobów Grupy EQT oraz sieci ekspertów, którzy wspierać będą rozwój działalności spółki" - napisano w wezwaniu.
"Unikalna wiedza i doświadczenie, jakie EQT wnosi do spółki, umożliwi spółce uzyskanie pozycji globalnego lidera w możliwie najkrótszym czasie i w najbardziej efektywny pod względem zaangażowania zasobów sposób" - dodano.
W komunikacie prasowym spółka EQT podała, że partnerstwo z EQT, pozwoli HTL-Strefie przyspieszyć wzrost organiczny spółki oraz przygotować i wdrożyć strategię wzrostu w wyniku przejęć.
"Te działania mają posłużyć umocnieniu spółki jako globalnego lidera rynku nakłuwaczy i lancetów oraz produktów pokrewnych" - podano w komunikacie.(PAP)
bas/ seb/ gor/