Test ważnej zapory popytowej Fibonacciego
Otwarcie kontraktów wypadło wczoraj z luką bessy, plasując się aż 35 punktów poniżej piątkowej ceny odniesienia. Tak przejmująca słabość kontraktów spowodowana była jednak silną przeceną indeksów azjatyckich.
15.09.2009 08:04
Otwarcie kontraktów wypadło wczoraj z luką bessy, plasując się aż 35 punktów poniżej piątkowej ceny odniesienia. Tak przejmująca słabość kontraktów spowodowana była jednak silną przeceną indeksów azjatyckich.
W konsekwencji już na samym otwarciu przełamaniu uległa ważna strefa wsparcia Fibonacciego: 2133 – 2140 pkt. Ten fakt, w powiązaniu z piątkowym naruszeniem intradayowej zapory popytowej: 2165 – 2172 pkt, wskazywał na pogarszającą się sytuację techniczną wykresu FW20U09. Potwierdzeniem słabości byków była także ich nieudana akcja kontrująca, która została powstrzymana przez sprzedających dokładnie w rejonie zakresu: 2133 – 2140 pkt (strefa zaczęła pełnić na wykresie rolę bariery podażowej).
Kolejne fazy poniedziałkowej sesji przebiegły zatem pod znakiem kontynuacji ruchu spadkowego. W konsekwencji niedźwiedziom udało się dotrzeć do obszaru bardzo ważnej zapory popytowej: 2081 – 2091 pkt. Jak można było się spodziewać, kupujący stanęli tutaj na wysokości zadania, skutecznie przeciwstawiając się podaży. Ostatecznie zamknięcie wrześniowej serii kontraktów uplasowało się ponad zakresem: 2081 – 2091 pkt, jednak strona popytowa miała ogromny probem z zainicjowaniem ruchu odreagowującego. Tym samym cena zamknięcia wypadła na poziomie: 2102 pkt., co stanowiło silny spadek wartości FW20U09 wynoszący 2.69%.
W sowich ostatnich opracowaniach podkreślałem wielokrotnie, iż na wykresie kontraktów może dojść w najbliższym czasie do uformowania się korekcyjnej struktury typu ABCD, bądź XABCD. Jak wiadomo ten scenariusz zrealizował się, gdyż niedźwiedziom rzeczywiście udało się wczoraj „wyrysować” taki właśnie, potencjalny układ fal (w strefie: 2081 – 2091 pkt koncentrują się projekcje formacji ABCD spełniającej zależność: 0.786AB = CD). Można by zatem stwierdzić, że wspomniany przebieg fal sygnalizuje wyczerpywanie się presji podażowej na rynku. Problem jednak w tym, iż byki odznaczają się obecnie ogromną słabością i wystarczy spojrzeć chociażby pod tym kątem na strukturę fali CD. Z wykresu wynika, że jest to silna fala spadkowa, w której jak do tej pory trudno doszukiwać się jakiegokolwiek ruchu korekcyjnego. To z kolei może sugerować, że fala CD będzie miała jeszcze swoją kontynuację. Warto nadmienić, że z identyczną sytuacją techniczną mamy także do czynienia na wykresie WIG-u 20, gdzie ważną rolę odgrywa strefa
wsparcia: 2083 – 2091 pkt (wczoraj niedźwiedziom nie udało się jej zanegować).
Nie wykluczam zatem, że fala przeceny dotrze ostatecznie na FW20U09 do obszaru wsparcia: 2024 – 2029 pkt. Czynnikiem oddalającym zarysowany scenariusz byłoby w tej chwili ponowne przedostanie się kontraktów ponad zakres oporu: 2133 – 2140 pkt. W takiej sytuacji bardzo realnym wydawałby się test kolejnej zapory podażowej Fibonacciego: 2182 – 2188 pkt. W pierwszej kolejności zwróciłbym jednak bezwzględnie uwagę na zakres cenowy: 2133 – 2140 pkt, gdzie aktywność podaży powinna być zauważalnie większa. Jeśli zatem w trakcie sesji kupującym udałoby się doprowadzić do naruszenia wskazanego przedziału, jednak wtorkowe zamknięcie uplasowałoby się ostatecznie poniżej poziomu: 2133 pkt, układ techniczny nadal faworyzowałby w takiej sytuacji obóz podażowy. Niemniej, biorąc pod uwagę istotność i wagę przetestowanego wczoraj przedziału cenowego można obecnie spodziewać się ruchu kontrującego. Zlecenie zabezpieczające dla krótkich pozycji (otwartych po przełamaniu inradayowej strefy wsparcia: 2165 – 2172 pkt)
umiejscowiłbym w tej chwili na poziomie: 2153 pkt. O kupnie kontraktów pomyślałbym dopiero z chwilą zanegowania bariery oporu: 2182 – 2188 pkt, gdzie spodziewam się już tak naprawdę sporej presji podażowej. Zwracam także uwagę na dzisiejsze odczyty makroekonomiczne z USA (przede wszystkim na sprzedaż detaliczną)
, które z pewnością zdeterminują przebieg popołudniowego handlu.
Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny
pawel.danielewicz@bzwbk.pl
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |