TGE rozważa podniesienie kapitału o 20 proc. i wejście w tym roku na GPW

Towarowa Giełda Energii rozważa podniesienie kapitału o 20 proc. i debiut w tym roku na GPW. Celem strategicznym firmy jest wejście na nowe rynki, w tym na rynki gazu i biomasy oraz współpraca kapitałowa z europejskimi giełdami - powiedział PAP Grzegorz Onichimowski, prezes TGE.

- Myślę, że na najbliższym, lutowym posiedzeniu rady nadzorczej chcielibyśmy zaproponować wstępną dyskusję na temat oferty publicznej. Moglibyśmy zadebiutować na GPW jeszcze w tym roku - powiedział Onichimowski.

Poinformował, że oferta mogłaby obejmować stare akcje i nową emisję papierów.

- Właściciele mieliby szansę upłynnić aktywa, rynek mógłby wycenić spółkę. Dzięki środkom z nowej emisji chcielibyśmy zrealizować cele strategiczne - powiedział.

Spółka mogłaby podwyższyć kapitał o 20 proc.

- Myślę, że przy realizacji strategii podniesienie kapitału o 20 proc. jest sensowne. Wartość całej spółki szacowana jest na ok. 300 mln zł - powiedział prezes.

TGE chce m.in. zająć się gazem i biomasą.

- Jednym z naszych celów strategicznych jest przede wszystkim wejście na nowe rynki, w tym na rynek surowców energetycznych. Otwiera się droga do rynku gazu, to byłby duży, kompleksowy projekt, obejmujący nie tylko obrót, ale i bilansowanie. Interesuje nas też biomasa, mamy bardzo konkretne plany w tym zakresie - powiedział Onichimowski.

TGE zamierza także wzmocnić kapitałowo Izbę Rozliczeniową Giełd Towarowych.

- Interesują nas także kontrakty finansowe w kontekście rozliczeń. Jest potrzeba wzmocnienia kapitałowego Izby. Wartość depozytów zabezpieczających na dziś to kilka miliardów złotych, a ten rynek bardzo szybko rośnie - powiedział.

Celem strategicznym firmy jest także aktywność europejska.

- Dlaczego mówi się ciągle o tym, kto kupi TGE, a nie kogo TGE kupi. Możliwa jest nasza współpraca kapitałowa z innymi giełdami europejskimi - powiedział prezes.

Towarowa Giełda Energii (TGE) rozpoczęła działalność operacyjną 30 czerwca 2000 roku, kiedy zawarte zostały pierwsze kontrakty na dostawę energii elektrycznej na tzw. Rynku Dnia Następnego. Obecnie TGE prowadzi: Rynek Dnia Następnego, Rynek Terminowy Towarowy z fizyczną dostawą, Rynek Praw Majątkowych dla OZE i Kogeneracji. TGE prowadzi również Rejestr Świadectw Pochodzenia dla energii elektrycznej wyprodukowanej w OZE oraz w wysokosprawnych źródłach kogeneracyjnych, a także Rynek Uprawnień do Emisji CO2.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)