Trwa ładowanie...
d1h4gr2
tge

TGE rozważa podniesienie kapitału o 20 proc. i wejście w tym roku na GPW

Towarowa Giełda Energii rozważa podniesienie kapitału o 20 proc. i debiut w tym roku na GPW. Celem strategicznym firmy jest wejście na nowe rynki, w tym na rynki gazu i biomasy oraz współpraca kapitałowa z europejskimi giełdami - powiedział PAP Grzegorz Onichimowski, prezes TGE.

Share
d1h4gr2

- Myślę, że na najbliższym, lutowym posiedzeniu rady nadzorczej chcielibyśmy zaproponować wstępną dyskusję na temat oferty publicznej. Moglibyśmy zadebiutować na GPW jeszcze w tym roku - powiedział Onichimowski.

Poinformował, że oferta mogłaby obejmować stare akcje i nową emisję papierów.

- Właściciele mieliby szansę upłynnić aktywa, rynek mógłby wycenić spółkę. Dzięki środkom z nowej emisji chcielibyśmy zrealizować cele strategiczne - powiedział.

d1h4gr2

Spółka mogłaby podwyższyć kapitał o 20 proc.

- Myślę, że przy realizacji strategii podniesienie kapitału o 20 proc. jest sensowne. Wartość całej spółki szacowana jest na ok. 300 mln zł - powiedział prezes.

TGE chce m.in. zająć się gazem i biomasą.

- Jednym z naszych celów strategicznych jest przede wszystkim wejście na nowe rynki, w tym na rynek surowców energetycznych. Otwiera się droga do rynku gazu, to byłby duży, kompleksowy projekt, obejmujący nie tylko obrót, ale i bilansowanie. Interesuje nas też biomasa, mamy bardzo konkretne plany w tym zakresie - powiedział Onichimowski.

d1h4gr2

TGE zamierza także wzmocnić kapitałowo Izbę Rozliczeniową Giełd Towarowych.

- Interesują nas także kontrakty finansowe w kontekście rozliczeń. Jest potrzeba wzmocnienia kapitałowego Izby. Wartość depozytów zabezpieczających na dziś to kilka miliardów złotych, a ten rynek bardzo szybko rośnie - powiedział.

Celem strategicznym firmy jest także aktywność europejska.

- Dlaczego mówi się ciągle o tym, kto kupi TGE, a nie kogo TGE kupi. Możliwa jest nasza współpraca kapitałowa z innymi giełdami europejskimi - powiedział prezes.

d1h4gr2

Towarowa Giełda Energii (TGE) rozpoczęła działalność operacyjną 30 czerwca 2000 roku, kiedy zawarte zostały pierwsze kontrakty na dostawę energii elektrycznej na tzw. Rynku Dnia Następnego. Obecnie TGE prowadzi: Rynek Dnia Następnego, Rynek Terminowy Towarowy z fizyczną dostawą, Rynek Praw Majątkowych dla OZE i Kogeneracji. TGE prowadzi również Rejestr Świadectw Pochodzenia dla energii elektrycznej wyprodukowanej w OZE oraz w wysokosprawnych źródłach kogeneracyjnych, a także Rynek Uprawnień do Emisji CO2.

d1h4gr2

Podziel się opinią

Share
d1h4gr2
d1h4gr2