Trwa ładowanie...
d32t8vv
07-10-2015 13:15

TK zbada konstytucyjność żądania przez spółdzielnię przymusowej sprzedaży lokalu

Trybunał Konstytucyjny zbada w czwartek, czy żądanie przez spółdzielnię mieszkaniową przymusowej sprzedaży lokalu, w związku z długotrwałym zaleganiem z opłatami przez lokatora, jest zgodne z konstytucją.

d32t8vv
d32t8vv

Chodzi o przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz ustawy o własności lokali, które umożliwiają zarządowi spółdzielni żądanie sprzedaży lokalu w drodze licytacji, jeśli lokator długotrwale nie płaci lub rażąco i uporczywie narusza porządek domowy.

Sprawa trafiła przed Trybunał z powodu mężczyzny, którego lokal ma zostać przymusowo zlicytowany. Sąd rejonowy uwzględnił wniesione przeciwko niemu powództwo spółdzielni mieszkaniowej i uznał tym samym roszczenie o nakazanie sprzedaży.

Mężczyzna był członkiem spółdzielni od 1994 r. i od tego czasu przysługiwało mu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Spółdzielnia wykluczyła go jednak z grona członków ze względu na uporczywe uchylanie się od uiszczania opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem lokalu.

W listopadzie 2009 r. rada nadzorcza spółdzielni podjęła uchwałę, w której upoważniła zarząd, by wystąpił do sądu o nakaz sprzedaży lokalu. W lutym 2010 r. orzeczenie sądu rejonowego w tej sprawie było pozytywne. Wniesiona przez skarżącego apelacja została oddalona.

d32t8vv

Skarżący wskazuje, że zgodnie z art. 64 konstytucji prawa majątkowe, w tym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, podlegają ochronie na równi z własnością. Dlatego chce uznania za niezgodny z konstytucją art. 17 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który umożliwia spółdzielni żądania przymusowej sprzedaży lokalu.

Przyznaje, że art. 31 konstytucji dopuszcza możliwość wprowadzenia przez ustawodawcę ograniczeń konstytucyjnych praw i wolności, ale tylko wtedy, gdy jest to konieczne dla ochrony wolności i praw innych osób. Ograniczenia te - w jego ocenie - powinny być stosowane w sytuacji, gdy nie ma innego rozwiązania, albo nie można chronić praw osób trzecich w inny sposób.

Tymczasem przepisy Kodeksu postępowania cywilnego umożliwiają spółdzielni mieszkaniowej wystąpienie z powództwem o zapłatę, a następnie egzekucję wyroku. "Nie ma zatem potrzeby korzystania z powództwa o przymusowe zbycie lokalu, skoro można z tego lokalu przeprowadzić egzekucję po uzyskaniu tytułu wykonawczego w procesie o zasądzenie świadczenia" - wskazał skarżący.

Według Prokuratora Generalnego i Sejmu rozpatrywane przepisy są zgodne z konstytucją.

Rozprawie ma przewodniczyć sędzia TK Małgorzata Pyziak-Szafnicka, a sprawozdawcą - sędzia TK Teresa Liszcz.

d32t8vv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32t8vv