Tkaniny do "zadań specjalnych" na targach w Łodzi

Tkaniny chroniące przed promieniowaniem czy hałasem, a także poprawiające nastrój można obejrzeć od czwartku na Targach Technicznych Wyrobów Włókienniczych w Łodzi - jedynej w Polsce imprezie prezentującej wyroby włókiennicze o nietypowych właściwościach.

16.10.2014 16:25

W dwudniowych, organizowanych w Łodzi po raz drugi targach bierze udział 50 wystawców, którzy w swoich produktach wykorzystują techniczne wyroby włókiennicze.

Jak podkreśla prof. dr inż. Marek Snycerski z Instytutu Architektury Tkanin Politechniki Łódzkiej, włókiennictwo odgrywa we współczesnym świecie kluczową rolę. "Ma zastosowanie w technice, medycynie, rolnictwie, budownictwie. Wszędzie tam struktury włókiennicze - jako doskonała konstrukcja przestrzenna z bardzo słabego materiału - nieoczekiwanie okazują się bardzo wytrzymałe, odporne na zużycie i atrakcyjne z punktu widzenia inżynierskiego" - mówił.

Według prof. Snycerskiego, takim przykładem są sztuczne zastawki serca, które wykonuje się z tkaniny, na której "rosną" ludzkie komórki. "Po dwóch latach tkanina znika, bo organizm ją +konsumuje+. To jest fenomen włókiennictwa" - tłumaczył

Spektakularnym przykładem wykorzystania włókiennictwa w lotnictwie jest - zdaniem prof. Snycerskiego - samolot Dreamliner. "To był pierwszy samolot pasażerski skonstruowany i zbudowany z wykorzystaniem materiałów włókienniczych i struktur tekstylnych. Dreamliner nie miał prototypu - od razu po zbudowaniu był gotowy do lotu, ponieważ system zastosowania tekstyliów pozwolił na doskonałe przewidywanie właściwości produktu" - opowiadał.

"Współcześnie tkanina nie tylko nas okrywa, ale może nas leczyć, poprawić nastrój, zapewnić komfort fizjologiczny, ochronę przed grożącym nam środowiskiem, np. w pracy, gdy mamy do czynienia z chemikaliami, toksycznymi gazami, a nawet bakteriami" - zaznaczył prof. Snycerski.

Jak wyjaśnił łódzki naukowiec, efekt "poprawy nastroju" osiąga się poprzez specjalne wykończenie tkaniny, czyli naniesienie na jej powierzchnię określonych substancji. Jednym z takich preparatów jest ukadan, który zapewnia komfort fizjologiczny. "Pracując w ubraniu roboczym wykończonym tą substancją nie pocimy się nadmiernie, nie czujemy zmęczenia. Nigdy nie pomyślelibyśmy, że ubiór może mieć takie właściwości" - zaznaczył

Jak podkreśla prof. Snycerski, na zachodzie Europy przemysł tekstylny intensywnie przestawia się na produkcję wyrobów o zastosowaniach technicznych, natomiast klasyczne dziedziny włókiennictwa, takie jak produkcja odzieży i tkanin dekoracyjnych, stają się bardziej "niszowe", ale jednocześnie gotowe do szybkiego reagowania na potrzeby rynku i do spełniania wyższych wymagań dotyczących technologii produkcji.

Na łódzkich targach prezentowane są techniczne wyroby włókiennicze wykorzystywane w medycynie, przemyśle samochodowym, lotniczym, meblarskim, budownictwie i drogownictwie. Można też zapoznać się z innowacjami w dziedzinie barwienia tkanin, takimi jak barwniki reaktywne, z substancjami bioaktywnymi przeznaczonymi do wykańczania tkanin, specjalistycznymi maszynami do cięcia i zszywania.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)