Tłumy przed siedzibą NBP. Kilkadziesiąt osób czekało na unikat
Przed oddziałem NBP we Wrocławiu ustawiła się spora kolejka - donosi portal wroclaw.pl. Powodem było uruchomienie sprzedaży nowego banknotu kolekcjonerskiego. Tym razem bank centralny postanowił upamiętnić Powstanie Warszawskie.
Oddział NBP, przed którym pojawiły się tłumy, mieści się przy ul. Ofiar Oświęcimskich. Na zdjęciu opublikowanym przez lokalne media widać co najmniej kilkadziesiąt osób stojących w kolejce do budynku.
Ile kosztuje banknot kolekcjonerski NBP?
Powodem tak dużego zainteresowania wizytą w oddziale banku centralnego jest nowy banknot kolekcjonerski. Unikat trafił do sprzedaży od piątku 26 lipca 2024 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kto rządzi w strefie euro? Eksperci o przyszłości NBP i RPP
"Narodowy Bank Polski emituje banknot kolekcjonerski upamiętniający powstańców warszawskich i wspierającą ich ludność cywilną" - czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie NBP.
Banknot nosi nazwę "80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego" i ma nominał 20 zł. Jego wymiary to 150 mm x 77 mm, a nakład wynosi 80 tys. sztuk. Można go kupić we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP, a także w sklepie internetowym Kolekcjoner. Cena banknotu upamiętniającego Powstanie Warszawskie to 140 zł.
W komunikacie czytamy, że banknot ilustruje symboliczny obraz zrywu niepodległościowego z 1944 r.
Na przedniej stronie widzimy "zwycięstwo polskich żołnierzy, którzy mimo słabego uzbrojenia i osamotnienia w walce potrafili wygrywać z niemieckim okupantem, choćby zdobywając budynek PAST-y". Z kolei na odwrocie umieszczono "ludność cywilną modlącą się podczas jednej z polowych mszy św., odprawianych głównie na podwórkach warszawskich kamienic".
Na banknocie widnieje również symbol Polski Walczącej, który był znakiem nadziei na odzyskanie niepodległości.
Tłumy czekały na banknot z okazji 100-lecia PWPW
To nie pierwszy raz, kiedy przed wrocławskim oddziałem NBP pojawiła się kolejka kolekcjonerów. W październiku 2019 r. informowaliśmy w WP Finanse o co najmniej 100 osobach czekających na otwarcie oddziału z powodu uruchomienia sprzedaży banknotu z okazji setnej rocznicy powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW).
- Przyszedłem przed 7 rano, żeby mieć pewność, że kupię - przyznał w rozmowie z naszą redakcją starszy pan, który zajmował jedno z pierwszych miejsc przy drzwiach.