Trwa ładowanie...

To jest twoim największym atutem! Nie zmarnuj go!

Czego oczekuje pracodawca od swoich pracowników? Odpowiedź na to pytanie niewątpliwie ułatwi znalezienie pracy zarówno świeżo upieczonym absolwentom, jak i specjalistom z wieloletnim doświadczeniem.

Share
To jest twoim największym atutem! Nie zmarnuj go!Źródło: Thinkstock
d1w8prk

Czego oczekuje pracodawca od swoich pracowników? Odpowiedź na to pytanie niewątpliwie ułatwi znalezienie pracy zarówno świeżo upieczonym absolwentom, jak i specjalistom z wieloletnim doświadczeniem. Najlepszym źródłem informacji na ten temat są bez wątpienia kandydaci, którzy brali udział w rekrutacjach. Bank Danych o Inżynierach w maju 2012 roku przeprowadził wśród specjalistów z branż technicznych oraz IT sondę internetową pt. "Który z poniższych czynników ma według Ciebie największy wpływ na znalezienie dobrej pracy?".

(fot. bdi)
Źródło: (fot. bdi)

Większość, aż 69,8 proc. specjalistów, wskazała doświadczenie zawodowe jako najbardziej istotny czynnik w procesie rekrutacji. Nawet od studentów i absolwentów wymaga się doświadczenia w pracy. Oczywiście nie mówimy o kilkuletniej pracy w branży lub na podobnym stanowisku. Natomiast odbyte praktyki i staże na pewno zwiększą szanse na zatrudnienia. Na stanowiskach szeregowych na ogół jest wymagane 2-3-letnie doświadczenie, na kierowniczych i menedżerskich - 5-10-letnie doświadczenie. Warto jednak podkreślić, iż długie doświadczenie zawodowe nie zawsze jest atutem. Pracodawca może oczekiwać od kandydata innowacyjnego podejścia. Natomiast osoba, która przez wiele lat pracowała na takim samym stanowisku, może być wypalona zawodowo.

Na drugim miejscu znalazła się znajomość języków obcych (17,2 proc. głosów). Język obcy najczęściej jest wykorzystywany podczas kontaktu z zagranicznymi klientami, do czytania dokumentacji technicznej, raportowania do centrali firmy. Najbardziej wartościowy z perspektywy pracodawcy jest język angielski. Coraz większego znaczenia nabierają inne języki europejskie – niemiecki, hiszpański, francuski, jak również język rosyjski. Kandydat powinien bardziej obiektywnie oceniać swoją znajomość języka. Pracodawcy zazwyczaj wymagają posługiwania się językiem obcym na poziomie komunikatywnym. W niektórych firmach natomiast biegła znajomość języka jest obligatoryjna.

d1w8prk

Na dyplom renomowanej uczelni zagłosowało 6 proc. specjalistów. Atutem jest posiadanie takiego dyplomu. Pracodawcy natomiast większą uwagę zwracają na kierunek studiów i specjalizację. Interesująca oraz ambitna praca dyplomowa również będzie miała pozytywny wpływ na znalezienie dobrej pracy.

Ponad 4 proc. specjalistów odpowiedziało, że rozwinięte kompetencje miękkie ułatwią znalezienie pracy. Pracodawcy poszukują kandydatów samodzielnych, kreatywnych, skutecznych w działaniu, nastawionych na osiąganie wyniku, umiejących pracować pod presja czasu. Umiejętności interpersonalne są ważnym aspektem na stanowiskach handlowych oraz kierowniczych.

Prawie 1 proc. ankietowanych przyznało, iż mobilność ma wpływ na znalezienie dobrej pracy. Warto pamiętać, że mobilność zawodowa to nie tylko dyspozycyjność, gotowość do zmiany miejsca pracy oraz relokacji. Mobilny pracownik umie dostosować się do wymogów rynku i pracodawców. Powinien doskonalić swoje kwalifikacje zawodowe - poprzez podniesienie poziomu znajomości języka obcego, uczestnictwo w różnego rodzaju kursach i szkoleniach, zdobywanie uprawnień.

Sytuacja gospodarcza oraz na rynku przyczyniła się do tego, że pracodawcy mają coraz większe oczekiwania wobec kandydatów. Wymagania są różne w zależności od branży, charakteru stanowiska, polityki firmy. Najistotniejsze jest zatem to, aby dostosować swoje umiejętności i wiedzę do potrzeb rynku pracy i pracodawców.

d1w8prk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w8prk
d1w8prk