Trwa ładowanie...

To koniec OFE? Już dziś wszystko będzie jasne

Stawka podatkowa dla wypłat z Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego wyniesie 10 proc. - poinformował w czwartek w Sejmie dziennikarzy minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Share
To koniec OFE? Już dziś wszystko będzie jasne
Źródło: Fotolia
d2ldpbx

W godzinach 18-19 zostanie opublikowany rządowy projekt ustawy dotyczącej zmian w systemie emerytalnym - poinformował dziennikarzy minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Od piątku mają ruszyć konsultacje społeczne, które potrwają miesiąc.

Minister pracy ocenił, że w projekcie nie ma dużo zmian w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi.

d2ldpbx

Przypomniał, że rząd zapowiadał poluzowanie "gorsetu inwestycyjnego" obowiązującego otwarte fundusze emerytalne. - Nie będzie minimalnej gwarantowanej stopy zwrotu. Nie będzie tego benchmarku, który powodował stadne zachowania. Bo fundusze dzisiaj zachowują się w bardzo podobny sposób: kopiują swoje decyzje i żaden z nich nie przekraczał granicy bezpieczeństwa. Teraz będzie większa konkurencja, taka prawdziwa konkurencja między otwartymi funduszami emerytalnymi - mówił szef resortu pracy.

- Zmienia nam się możliwość decydowania, czy chcemy być w OFE, czy nie chcemy. To moim zdaniem wymusi na OFE naprawdę realną konkurencję - zauważył Kosiniak-Kamysz. - Każdy będzie mógł podjąć decyzję: podoba mi się mój fundusz i spełnia moje oczekiwania - wybieram OFE. Nie podoba mi się, wierzę w bezpieczeństwo, które gwarantuje ZUS (...) - idę do ZUS-u i dziękuję otwartym funduszom - dodał.

Kosiniak-Kamysz: stawka dla wypłat z IKZE wyniesie 10 proc.

Stawka podatkowa dla wypłat z Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego wyniesie 10 proc. - poinformował w Sejmie dziennikarzy minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister pytany był w czwartek o projekt zmian dotyczących OFE, które mają być opublikowane w czwartek wieczorem. Jego zdaniem bardzo pozytywna zmiana dotyczy jednego z elementów trzeciego filaru emerytalnego, czyli IKZE. Wskazał, że powstały one w 2012 r., ale nie zachęciły Polaków do dodatkowego oszczędzania na emeryturę, bowiem warunki oszczędzania w IKZE były zbyt niezrozumiałe.

- Proponujemy prostą, kwotową wartość, jaką będzie można przekazać (na IKZE-PAP), odpisać ją od podatku, a na koniec zapłacić zryczałtowany podatek na poziomie 10 proc. Do tej pory to było 18 proc. lub 32 proc. A więc obniżamy tutaj ten podatek. To jest szansa na pobudzenie oszczędności w trzecim filarze - powiedział.

d2ldpbx

Podziel się opinią

Share
d2ldpbx
d2ldpbx