To mógłbyś kupić, gdyby twój kraj nie miał długów
Dług publiczny Polski jest tak wysoki, że w przeliczeniu na głowę każdy z nas jest obciążony kwotą ok. 22 tys. A co jeśli każdy z nas miałby tę kwotę do dyspozycji w portfelu? Na co wydalibyśmy te pieniądze? Wirtualna Polska przygotowała zestawienie państw z najwyższym i najniższym odsetkiem długu wobec PKB. I podsuwa obywatelom tych państw pomysły na to, co mogą w swoim kraju za te pieniądze kupić.
To mógłbyś kupić, gdyby twój kraj nie miał długów
Dług publiczny Polski jest tak wysoki, że w przeliczeniu na głowę każdy z nas jest obciążony kwotą ok. 22 tys. A co jeśli każdy z nas miałby tę kwotę do dyspozycji w portfelu? Na co wydalibyśmy te pieniądze? Wirtualna Polska przygotowała zestawienie państw z najwyższym i najniższym odsetkiem długu wobec PKB. I podsuwa obywatelom tych państw pomysły na to, co mogą w swoim kraju za te pieniądze kupić.
Brunei
Dług jako proc. PKB:2,36
*Wysokość długu: *400 mln dolarów
*Liczba mieszkańców: *412238 osób
*Dług na mieszkańca: *16952 dolarów
*PKB: *971 mln dolarów
Z długiem wynoszącym prawie 17 tys. dolarów Brunei plasowałoby się w czołówce krajów z najwyższym długiem na głowę jednego mieszkańca. Ale jako proc. PKB, co uwzględniamy w tym zestawieniu, to ledwie ponad 2 proc., czyli rewelacyjny wynik.
Co można kupić za te pieniądze? Niestety, nie mieszkanie, gdyż wystarczy nam jedynie na nieco ponad sześć metrów kwadratowych. Ale smutek z powodu braku własnego M może nam osłodzić nowiutki Rolex z osiemnastokaratowego złota z serii Gold Submariner. A może Brunejczyk skusi się na nowiutką żółtą taksówkę z Nowego Jorku?
Sudan Południowy
*Dług jako proc. PKB: *3,48
*Wysokość długu: *356 mln dolarów
*Liczba mieszkańców: *10,837 mln osób
*Dług na mieszkańca: *33 dolarów
*PKB: *10,220 mld dolarów
Jedno z najmłodszych państw na geopolitycznej mapie świata, Sudan Południowy, ma również jeden z najmniejszych długów jako proc. PKB. To jedynie 33 dolary na głowę mieszkańca.
Za te pieniądze mieszkaniec Południowego Sudanu może sobie pozwolić na trzydaniowy posiłek dla dwóch osób w średnio drogiej restauracji. Około 30 dolarów w tym kraju kosztuje jedna para butów Nike bądź dwa miesięczne karnety wstępu do klubu fitness.
Arabia Saudyjska
*Dług jako proc. PKB: *3,71
*Wysokość długu: *26,347 mld dolarów
*Liczba mieszkańców: *28,288 mln osób
*Dług na mieszkańca: *931 dolarów
*PKB: *711,05 mld dolarów
Wszyscy wiemy, że Arabia Saudyjska to bogaty kraj, a szejkowie śpią na petrodolarach. Jednak nawet i to państwo jest zadłużone - w wysokości 931 dolarów na jednego mieszkańca. Za tę kwotę można np. kupić nowy aparat Canon EOS Rebel SL1 czy porządną pralkę.
Oman
*Dług jako proc. PKB: *5,46
*Wysokość długu: *3,818 mld dolarów
*Liczba mieszkańców: *3,314 mln osób
*Dług na mieszkańca: *1341 dolarów
*PKB: *78,29 mld dolarów
Mieszkaniec Omanu za 1,3 tys. dolarów mógłby kupić lodówkę marki Bosch lub - jeśli go poniesie fantazja - samochód Tata Nano. Ale auta nie kupi samemu, a jedynie na spółkę z sąsiadem. Tyle też kosztowałoby go wynajęcie mieszkania w centrum miasta - i to trzypokojowego - na cały miesiąc.
Gwinea Równikowa
*Dług jako proc. PKB: *7,84
*Wysokość długu: *1,387 mld dolarów
*Liczba mieszkańców: *736296 osób
*Dług na mieszkańca: *1884 dolarów
*PKB: *17,697 mld dolarów
Gwinea Równikowa jest jednym z tych państw, które istnieją, a mało kto o nich słyszał. Nie oznacza to, że tak jak inne kraje globu nie zadłuża się. A jest to obecnie 1884 dolary na głowę mieszkańca.
Dwudziestu mieszkańców musiałoby się skrzyknąć razem, aby kupić kosztujący tam niecałe 40 tys. dolarów samochód Volkswagen Golf. A jeden mieszkaniec mógłby nie pracować przez dwa miesiące. Średnia pensja wynosi w tym kraju bowiem poniżej 1000 dolarów.
Liban
*Dług jako proc. PKB: *139,53
*Wysokość długu: *57,684 mld dolarów
*Liczba mieszkańców: *4,43 mln osób
*Dług na mieszkańca: *13036 dolarów
*PKB: *42,945 mld dolarów
Dług przypadający na jednego mieszkańca w Libanie przekracza 13 tys. dolarów. Za taką kwotę mieszkaniec tego kraju może pomyśleć już o przyzwoitych zakupach. Libańczyk, gdyby był zainteresowany, mógłby pomyśleć o kupnie nowego motocykla Honda CB600F. Ewentualnie samochód Forda Fiestę.
Jamajka
*Dług jako proc. PKB: *146.14
*Wysokość długu: *22,063 mld dolarów
*Liczba mieszkańców: *2,71 mln osób
*Dług na mieszkańca: *8135 dolarów
*PKB: *14,837 mld dolarów
Na ośmiu metrach kwadratowych mało kto jest w stanie mieszkać w komfortowych warunkach, a tylko na tyle w swoim kraju jest w stanie pozwolić sobie Jamajczyk. A raczej tylko na tyle pozwala mu dług przypadający na jego głowę.
Za to może sobie kupić nowy jacht żaglowy Topper czy też wynająć na 8 miesięcy 3-pokojowy apartament w centrum miasta.
Grecja
*Dług jako proc. PKB: *156,90
*Wysokość długu: *390,9 mld dolarów
*Liczba mieszkańców: *11,06 mln osób
*Dług na mieszkańca: *34654 dolarów
*PKB: *241,786 mld dolarów
Jeszcze parę lat temu przeciętny obywatel Grecji za "swój" dług nie poszalałby za bardzo na zakupach. Sytuacja zmieniła się diametralnie w ostatnich latach. Wzrost zadłużenia państwa spowodował, że i my możemy bardziej pofantazjować z naszym koszykiem.
34,5 tys. dolarów umożliwi Grekowi kupno dobrej jakości auta. Na przykład Audi S1 Sportback z pełnym wyposażeniem (ok. 32 tys. dolarów) bądź Forda Taurusa z 2014 roku. A może zegarek Breitling Bentley 6.75 Pink Gold? Lub dwa do kompletu - po jednym na każdy nadgarstek. Akurat nam wystarczy, gdyż jedna sztuka kosztuje niecałe 17,5 tys. dolarów.
Erytrea
*Dług jako proc. PKB: *174,92
*Wysokość długu: *2,414 mld dolarów
*Liczba mieszkańców: *6,13 mln osób
*Dług na mieszkańca: *488 dolarów
*PKB: *3,1 mld dolarów
Mieszkaniec Erytrei za swoje 488 dolarów długu, które przypadają na jego głowę, nie poszaleje za bardzo na zakupach. Może sobie dla przykładu kupić 7 par butów Nike.
Miłośnik fotografii zainwestuje w aparat Canon G12, kosztujący około 500 dolarów.
Japonia
*Dług jako proc. PKB: *230,31
*Wysokość długu: *13579,6 mld dolarów
*Liczba mieszkańców: *127,611 mln osób
*Dług na mieszkańca: *106243 dolarów
*PKB: *4900,713 mld dolarów
Japonia to kraj, który pod względem udziału długu jako proc. Produktu Krajowego Brutto przebija wszystkie inne na całym świecie. To już 230,31 proc. Nic więc dziwnego, że i sama wysokość długu przypadająca na jednego obywatela jest równie wysoka - to ponad 106 tys. dolarów.
Za tę kwotę Japończyk mógłby pozwolić sobie na nowiutkie Porsche 911 Carrera 4 lub pięć nowych Volkswagenów Golfów.
Mieszkaniec Kraju Kwitnącej Wiśni nie będzie miał problemów z kupnem własnego M. Cena jednego metra kwadratowego lokalu w centrum miasta to 5,5 tys. dolarów. Łatwo policzyć więc, że pieniędzy wystarczyłoby wprawdzie na małe (ok. 20-metrowe), ale własne lokum. W grę wchodzi oczywiście zakup 18-karatowego Rolexa model Presidential Meteorite Diamond. Lub trzech. Cena jednego to 30 tys. dolarów.
Polska
*Dług jako proc. PKB: *55,60
*Wysokość długu: *272,268 mld dolarów
*Liczba mieszkańców: *38,53 mln osób
*Dług na mieszkańca: *7065 dolarów
*PKB: *516,294 mld dolarów
Za 7 tys. dolarów, czyli prawie 22 tys. zł, Polak za bardzo nie poszaleje. Nawet na mieszkanie w Warszawie nie ma co liczyć - tutaj starczy co najwyżej na 3 metry. Dwa razy tyle, jeśli mamy zamiar mieszkać w mniejszym mieście.
Za taką cenę możemy mieć 75-calowy telewizor LED UE75F8000 Samsunga czy bardzo dobrej jakości lustrzankę cyfrową.