Trwa ładowanie...

To obowiązkowe wyposażenie roweru. Za jego brak można słono zapłacić

Lato sprzyja przemieszczaniu się na rowerze. Rowerzyści, podobnie jak kierowcy i piesi, muszą przestrzegać przepisów. Ich rowery powinny być wyposażone w odpowiednie elementy. W przeciwnym razie grożą im wysokie mandaty.

To obowiązkowe wyposażenie roweruTo obowiązkowe wyposażenie roweruŹródło: Adobe Stock
d4dlcio
d4dlcio

Rowerzyści muszą pamiętać, że nieznajomość prawa nie zwalnia ich z obowiązku jego przestrzegania, dlatego przypominamy, za co można otrzymać mandat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Otwarcie Shein w Polsce. Kolejki przed kontrowersyjnym sklepem

O tym rowerzyści muszą pamiętać. Mandat to nawet 3 tys. zł

Przed wyruszeniem w trasę należy najpierw odpowiednio przygotować swój rower do jazdy. Jak podaje serwis moto.pl, zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury obowiązkowym wyposażeniem roweru jest:

  • co najmniej jeden działający hamulec;
  • co najmniej jedno białe lub żółte światło przednie, świecące światłem ciągłym lub migającym;
  • co najmniej jedno czerwone światło odblaskowe z tyłu;
  • co najmniej jedno światło tylne, świecące ciągle lub migające;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.
d4dlcio

Jazda niesprawnym rowerem, który nie spełnia wymagań prawnych, może skutkować mandatem sięgającym nawet 3 tys. zł. Jest to teoretycznie najwyższa kara, ale zazwyczaj rowerzyści otrzymują znacznie niższe grzywny.

Dla większego bezpieczeństwa na drodze warto zaopatrzyć siebie i rower w kilka dodatkowych, przydatnych akcesoriów, takich jak: kask rowerowy, kamizelka odblaskowa, opony z bieżnikiem, odpowiednie ciśnienie w oponach, zapięcie do roweru oraz ubezpieczenie dla rowerzysty - czytamy w serwisie.

Za co jeszcze rowerzysta może otrzymać mandat?

Przypomnijmy, że od 20 października 2023 r. już nie tylko policja może ukarać użytkowników jednośladów mandatem. Może to również zrobić straż miejska.

d4dlcio

Bardzo wysokim mandatem mogą zostać ukarane osoby, które zdecydują się na jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", mandat za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu jest określany w zależności od okoliczności i stopnia zagrożenia bezpieczeństwa na drodze. "Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń, prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem i może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości od 300 zł do 5000 zł" - czytamy.

Innym z wykroczeń, za które rowerzyści mogą otrzymać grzywnę, jest nieodpowiednie korzystanie z dróg rowerowych, chodników i pasów ruchu. Za szybką jazdę rowerem po chodniku grozi grzywna w wysokości 300 zł. Za naruszenie przepisów korzystania z drogi dla pieszych rowerzyści zapłacą 200 zł, a za jazdę wzdłuż przejścia dla pieszych – 100 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4dlcio
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dlcio