To tylko chwilowa korekta dolara
Dobre dane z USA (wczorajszy indeks ISM dla przemysłu) nie muszą oznaczać, że FED ograniczy program QE3 (nawet symbolicznie) już na grudniowym posiedzeniu. Ale znacząco zwiększają prawdopodobieństwo takiego posunięcia w końcu stycznia, względem powszechnie oczekiwanego marca.
03.12.2013 11:39
A to już wystarczy do tego, aby spodziewać się stosownej reakcji na dolarze w kolejnych dniach. Zwłaszcza, gdyby publikowane jutro dane ISM dla usług i ADP, oraz kluczowe piątkowe wyliczenia Departamentu Pracy USA, były dobre.
Wczorajszy wzrost indeksu ISM dla przemysłu do 57,3 pkt. w listopadzie wobec spodziewanego spadku do 55 pkt., to dobra informacja. Zwłaszcza, że mocno w górę poszedł też subindeks zatrudnienia – do 56,5 pkt. z 53,2 pkt., co może sugerować dobry odczyt Departamentu Pracy USA w piątek. Niemniej dla rynku o wiele ważniejsze będą odczyty tzw. payrolls, niż stopy bezrobocia. Dlaczego? Bo w tym drugim przypadku rośnie prawdopodobieństwo „zafałszowania” odczytów przez wypadnięcie w najbliższych miesiącach części bezrobotnych ze statystyk (wczoraj Wall Street Journal przypomniał o kończącym się programie pobierania przedłużonych zasiłków, który miał być receptą na kryzys).
Mediana oczekiwań rynku zakłada, że w listopadzie gospodarka wygenerowała 180 tys. nowych miejsc pracy poza rolnictwem wobec zaskakująco dobrego odczytu w październiku na poziomie 204 tys. Jeżeli jednak jutrzejszy odczyt ISM dla usług pobije prognozy (zwłaszcza, jak dobry będzie subindeks zatrudnienia), a mocne prognozy da też ADP (szacunki zakładają 173 tys.), to aby sprostać „oczekiwaniom” rynku, piątkowy odczyt będzie musiał wyraźnie przekroczyć poziom 200 tys.
Na wykresie EUR/USD zrealizował się sugerowany ruch powrotny, chociaż nie udało się dotknąć 1,3580. Maksimum to 1,3575. Teraz możemy być świadkami wyrysowania fali spadkowej w stronę kluczowych dla trendu wzrostowego 1,3490. Ich złamanie będzie oznaczać, że zaczynamy kolejna falę spadkową w dużym impulsie rozpoczętym w końcu października z 1,3831. Patrząc w krótszej perspektywie – najbliższe wsparcie to rejon 1,3515-30.
[ Zobacz cały komentarz wraz z wykresami
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/32449/20131203_raport_dzienny_fx.pdf )
Marek Rogalski
główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |