Trwa ładowanie...

To wciąż za mało! Deficyt w Portugalii wciąż straszy

Portugalski rząd już poinformował międzynarodowe instytucje, że nie będzie w stanie wywiązać się ze zobowiązań dotyczących tegorocznego deficytu budżetowego. Niewykluczone są dalsze antykryzysowe cięcia.

Share
To wciąż za mało! Deficyt w Portugalii wciąż straszy
Źródło: Jupiterimages
d2u1407

W Portugalii od wtorku trwa kontrola tak zwanej trojki, czyli przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którzy sprawdzają, jak Lizbona radzi sobie z kryzysem. Według portugalskich mediów potwierdzają się krążące od wielu miesięcy pogłoski o tym, iż ten iberyjski kraj nie będą w stanie obniżyć tegorocznego deficytu do żądanego przez trojkę poziomu 4,5 procent PKB. Rząd Pedro Passosa Coelho już we wtorek miał poinformować międzynarodową delegację, że deficyt pod koniec roku wyniesie 5,3 proc., czyli o 0,8 pkt. proc. więcej, niż wymagały tego EBC, Komisja Europejska i i MFW. Na razie nie wiadomo, czy pociągnie to za sobą kolejne bolesne oszczędności, ale taki scenariusz nie jest wykluczony.

Portugalia od ponad roku walczy z głębokim kryzysem ekonomicznym. W zamian za międzynarodową pożyczkę w wysokości 78 miliardów euro zobowiązała się do zrealizowania restrykcyjnego planu cięć i reform strukturalnych. Do tej pory jej starania były oceniane pozytywnie.

d2u1407

Podziel się opinią

Share
d2u1407
d2u1407