Trwa ładowanie...
dr6e1fg
dr6e1fg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tobiszowski: rozpoczynamy rozmowy z inwestorami powiększonej PGG i bankami (krótka2)

Zawarte w środę porozumienie ze stroną społeczną umożliwia rozpoczęcie rozmów z inwestorami Polskiej Grupy Górniczej, powiększonej o Katowicki Holding Węglowy, a także rozmowy z bankami na temat restrukturyzacji zadłużenia - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dr6e1fg

Podczas briefingu prasowego po podpisaniu porozumienia ze związkowcami, określającego warunki połączenia obu firm, Tobiszowski poinformował, że szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski już w środę rano rozpoczął rozmowy z inwestorami powiększonej PGG, które będą kontynuowane po południu. Inwestorzy - ci obecni już w PGG oraz ci, którzy dopiero mają dokapitalizować spółkę, muszą teraz zaakceptować jej nowy biznesplan.

Wiceminister potwierdził, że łączna kwota dokapitalizowania powiększonej PGG, w dużej części przeznaczona na inwestycje w kopalniach KHW, wyniesie 1 mld zł. Do inwestorów już obecnych w PGG - Węglokoksu i spółek należących do grup PGNIG, PGE oraz Energi - mają dołączyć Enea i TF Silesia. Tobiszowski nie wykluczył, że także obecni udziałowcy PGG mogą wziąć udział w dalszym podwyższaniu kapitału Grupy po jej połączeniu z holdingiem.

"Ci udziałowcy muszą wyrazić zgodę (zaakceptować biznesplan - PAP); niewykluczone, że także się zaangażują w to podniesienie kapitału" - powiedział Tobiszowski.

dr6e1fg

Pytany, czy kolejnym inwestorem PGG mógłby zostać PKN Orlen - o czym donosiła wcześniej prasa - Tobiszowski powiedział: "jeśli chodzi o Orlen, to nie chcemy, aby podmioty z branży paliwowej wprost angażowały się w sferę surowcową".

"Jeśli chodzi o wprost zaangażowanie Orlenu, przynajmniej na dzisiaj, nie mam tej wiedzy, aby wprost Orlen miał się angażować" - dodał wiceminister, podkreślając, że wszelkie szczegóły związane z dokapitalizowaniem PGG będą ustalane w toku rozmów z inwestorami.

Natomiast na czwartek zaplanowano spotkanie z instytucjami finansowymi, które objęły warte ponad 1,2 mld zł obligacje KHW - to Bank Zachodni WBK SA, Bank BGŻ BNP Paribas SA, DZ Bank AG Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank, PKO BP SA oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Również te instytucje otrzymają biznesplan powiększonej PGG.

"Jutro przekazany zostanie bankom biznesplan; chcemy rozmawiać również o pewnym procencie konwersji długu na udziały" - potwierdził Tobiszowski.

W przyszłym tygodniu biznesplan PGG ma być zaprezentowany Komisji Europejskiej. "W przyszłym tygodniu będziemy starali się pierwsze informacje związane z biznesplanem przekazać do Brukseli, do Komisji Europejskiej" - poinformował wiceminister.

dr6e1fg

Podziel się opinią

Share
dr6e1fg
dr6e1fg