Trwa ładowanie...
d4j7eps

Tobiszowski: rozstrzygnięcia ws. dalszych rozmów ze związkami - w połowie tygodnia

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski spodziewa się w połowie tego tygodnia rozstrzygnięć dotyczących dalszych rozmów ze stroną społeczną na temat planu naprawczego Kompanii Węglowej. Na wtorek związki zapowiedziały tzw. masówki - spotkania informacyjne w kopalniach.
Share
d4j7eps

"Chcemy, aby załoga miała pełną wiedzę na temat tego, co proponuje zarząd KW, jakie są propozycje resortu energii i jakie jest stanowisko strony społecznej. Chcemy też poznać opinie pracowników w tych sprawach" - powiedział w poniedziałek szef Solidarności w Kompanii Bogusław Hutek.

28 stycznia zarząd KW wypowiedział porozumienie z 17 lipca 2015 r., które gwarantowało pracownikom Kompanii przejście do nowej spółki - Polskiej Grupy Górniczej - z zachowaniem przez rok dotychczasowych warunków zatrudnienia. Działające w KW związki domagają się, aby zarząd wycofał się z wypowiedzenia porozumienia. Deklarują wolę dalszych rozmów, ale pod warunkiem spełnienia tego postulatu.

PGG ma do 1 maja przejąć 11 kopalń Kompanii. W piątek sprawa wypowiedzenia porozumienia była omawiana w Warszawie podczas posiedzenia tzw. zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników. W poniedziałek w Katowicach wiceminister Tobiszowski zapewnił, że resort energii i zarząd Kompanii analizują argumenty strony związkowej i w połowie tygodnia powinno dojść do rozstrzygnięć odnośnie dalszych rozmów.

d4j7eps

"Prowadzimy jeszcze rozpoznanie, przyjmując pewne nowe argumenty i sugestie strony społecznej, dotyczące () wbudowania do PGG nowych założeń jeśli chodzi o organizację tej Grupy (). Postanowiliśmy, że jeszcze raz będziemy analizować tę sytuację z porozumieniem i przy akceptacji strony społecznej ustaliliśmy, że do połowy tego tygodnia wspólnie wypracujemy stanowisko" - powiedział wiceminister, który - jak mówił - spodziewa się tego w środę lub czwartek.

Zastrzegł, że decyzje w tej sprawie nie mogą być "dyktatem ministerstwa". Podkreślił, że strona rządowa jest otwarta na argumenty i za to samo podziękował stronie społecznej. "Przyjęliśmy pewne dodatkowe informacje, które padały w Warszawie (). Umówiliśmy się na ten tydzień, że będziemy rozstrzygać, co dalej w tej kwestii będziemy robić" - podkreślił Tobiszowski.

Podczas wtorkowych masówek w kopalniach związkowcy chcą przekazywać załodze informację na temat przebiegu zeszłotygodniowych rozmów z zarządem Kompanii i wiceministrem Tobiszowskim oraz piątkowego spotkania z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim.

"Główne tematy masówek to sprawa wypowiedzenia przez zarząd KW porozumienia z lipca 2015 roku, tegoroczny plan techniczno-ekonomiczny i oczywiście kwestia czternastek" - powiedział Hutek.

d4j7eps

W Kompanii wciąż nie ma porozumienia na temat sposobu i terminu wypłaty nagrody rocznej, tzw. czternastki, którą zarząd chce podzielić na trzy raty, ani na temat kształtu planu techniczno-ekonomicznego spółki na 2016 rok.

W ubiegłym tygodniu w Katowicach odbyły się dwie rundy rozmów przedstawicieli związków z zarządem KW i wiceministrem Tobiszowskim, a w piątek w Warszawie - spotkanie zespołu trójstronnego. Żadne z tych spotkań nie przyniosło przełomu w rozmowach.

Wtorkowe masówki rozpoczną się na pierwszej zmianie przed szóstą rano i będą powtarzane w ciągu dnia, gdy pracę podejmą kolejne zmiany pracowników.

d4j7eps

Podziel się opinią

Share
d4j7eps
d4j7eps