Tokio, Pekin i Seul apelują o wzmocnienie współpracy

Japonia, Chiny i Korea
Południowa zaapelowały w sobotę o wzmocnienie współpracy
azjatyckiej w celu stawienia czoła światowemu kryzysowi
gospodarczemu, proponując m.in. dokapitalizowanie Azjatyckiego
Banku Rozwoju.

13.12.2008 | aktual.: 13.12.2008 15:39

Premierzy Japonii i Chin, Taro Aso i Wen Jiabao, oraz prezydent Korei Południowej Li Miung Bak rozmawiali w Fukuoce (południowy zachód Japonii) na nadzwyczajnym szczycie, poświęconym w znacznej mierze gospodarce.

Trzy państwa, które wytwarzają w sumie 3/4 azjatyckiego produktu krajowego brutto, uważają za "niezbędne umocnienie współpracy w celu zapanowania nad sytuacją" - napisano we wspólnym oświadczeniu.

Według trzech przywódców, państwa Azji powinny "ogrywać rolę +ośrodka światowego wzrostu gospodarczego+, by odwrócić negatywne tendencje w gospodarce światowej".

Liderzy wezwali do szybkiego podniesienia kapitału Azjatyckiego Banku Rozwoju - instytucji, która mogłaby "pomóc dotkniętym kryzysem rozwijającym się państwom azjatyckim m.in. poprzez wsparcie ich infrastruktury i sektorów finansowych".

Li Miung Bak podkreślił też, że międzynarodowe wysiłki zmierzające do nakłonienia Korei Północnej, by zrezygnowała z programu nuklearnego, mogą wymagać dużej cierpliwości i wiele czasu. "Ale wierzę, że ostatecznie (rozwiązanie) zostanie osiągnięte" - zaznaczył.

Było to pierwsze spotkanie trójstronne Japonii, Chin i Korei Południowej. Jeszcze dwa lata temu byłoby ono niewyobrażalne, gdyż Chiny i Korea Północna atakowały Japonię za to, że nie wyraża ubolewania z powodu swej imperialistycznej polityki przed i w trakcie II wojny światowej. Ale od 2006 r. trzy państwa starają się załagodzić wzajemne relacje i w sobotę podkreśliły, że zależy im na "pokojowej, dostatniej i dobrej przyszłości dla regionu". (PAP)

mw/ pz/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)