Trwa ładowanie...

Tożsamość potwierdzisz telefonem. Ministerstwo udostępniło aplikację mObywatel

Specjalna darmowa aplikacja jest dostępna na telefony z systemem Android. Umożliwia szybki dostęp do mDokumentów, czyli dowodu osobistego czy prawo jazdy na komórce. Pierwszą usługą dostępną w aplikacji jest mTożsamość.

Tożsamość potwierdzisz telefonem. Ministerstwo udostępniło aplikację mObywatelŹródło: obywatel.gov.pl, fot: obywatel.gov.pl
dn1uqya
dn1uqya

mTożsamość, czyli rodzaj smartfonowego dowodu osobistego, to pierwsza funkcja dostępna dzięki aplikacji mObywatel. Wkrótce, jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji w pojawią się nowe mDokumenty - na przykład mDowód Osobisty czy mPrawo Jazdy, mDowód Rejestracyjny czy mUbezpieczenie OC.

Ma ona umożliwić potwierdzenie swojej tożsamości bez okazywania tradycyjnego dowodu osobistego innemu obywatelowi. Nie zastąpi natomiast dowodu osobistego w banku, urzędzie, podczas kontroli drogowej lub przekraczania granicy.

Dzięki mTożsamości możesz zarówno wyświetlić na własnym telefonie albo przekazać innej osobie dane znajdują się w rejestrach państwowych. Jak zapewnia resort, wymiana danych jest chroniona certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.

E-dowód i mDokumnety. Nowe usługi cyfrowe Polaków

O jakich danych mówimy? To na przykład imiona, nazwiska, daty urodzenia, numer PESEL. A także zdjęcie, termin ważności, numer dowodu, informację, kto wydał dokument. Oczywiście drugiej osobie możemy udostępnić tylko część z tych danych.

dn1uqya

Jak korzystać? Po pierwsze trzeba założyć profil zaufany (eGo) na stronach Ministerstwa Cyfryzacji i mieć ważny dowód osobisty. Po drugie potrzebny będzie smartfon z systemem operacyjnym Android 6.0 lub w nowszej wersji, wyposażony w Bluetooth, aparat fotograficzny i aktywne połączenie z internetem.

Ze Sklepu Play trzeba pobrać i zainstalować aplikację mObywatel. Jak zapewnia resort cyfryzacji, aplikacja jest całkowicie bezpłatna. Zapłacimy jedynie za korzystanie z internetu lub połączenia telefoniczne.

Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Użytkownik dostaje go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany do ciebie i twojego telefonu. Dodatkowo dostęp do danych jest zabezpieczony hasłem dostępu, które wybierasz przy aktywacji aplikacji.

Co jeśli jednak zgubimy telefon? Certyfikat można zastrzec na innym telefonie z pobraną aplikacją. Można też zgłosić taki fakt zgubienia telefonu z funkcją mTożsamość dzwoniąc na numer 42 253 54 74, telefon działa w godzinach 7.00-18.00 w dni powszednie. Wówczas tożsamość zostanie zastrzeżona.

dn1uqya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn1uqya