Trwa ładowanie...
d3irv0s
tp

TP złożyła wniosek o dopłatę ponad 236 mln zł do usługi powszechnej

Telekomunikacja Polska wystąpiła z wnioskiem do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przyznanie jej ok. 236,17 mln dopłaty do kosztów świadczenia usługi powszechnej w 2009 r. - poinformował w poniedziałek w komunikacie UKE.
Share
d3irv0s

Zgodnie z prawem UE usługa powszechna to m.in. utrzymywanie budek telefonicznych, obowiązek podłączania nowych klientów do sieci i tańsza oferta dla osób niepełnosprawnych. Taką działalność prowadzi w każdym unijnym kraju jeden z operatorów telekomunikacyjnych. W Polsce do świadczenia usługi powszechnej Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w 2006 r. wyznaczył Telekomunikację Polską.

Spółce przysługuje dopłata do poniesionych kosztów, w przypadku gdy np. podłączanie do sieci nowych klientów lub utrzymywanie budek telefonicznych byłoby dla niej nieopłacalne. W takiej sytuacji do kosztów TP dopłacać mają firmy telekomunikacyjne, których przychód przekroczył 4 mln zł w danym roku. Wysokość udziału w dopłacie nie może przekroczyć 1 proc. przychodów przedsiębiorstwa. Kwotę, jaką mają zapłacić poszczególne firmy, ustala prezes UKE.

Pierwszy wniosek o przyznanie dopłaty do kosztu świadczenia usługi powszechnej za rok 2006 TP złożyła w 2007 r. Po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, Prezes UKE odmówił przyznania wnioskowanej dopłaty.

d3irv0s

Na skutek wniesienia przez TP skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, sąd uchylił decyzję Prezesa UKE. Powodem było niepoprawne powołanie biegłego rewidenta do przeprowadzenia analizy dokumentacji. Wyrok WSA został potwierdzony w drugiej połowie 2009 r. wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, po wniesieniu przez UKE skargi kasacyjnej.

Wobec powyższego, postępowanie administracyjne toczy się ponownie w UKE. W 2008 r. TP złożyła też wnioski o przyznanie dopłaty do kosztu usługi powszechnej za 2007 r., a wnioskiem z 2009 r. - za rok 2008. Obecnie w UKE toczą się postępowania administracyjne w tej sprawie.

Wnioskowana, łączna kwota dopłaty za lata 2006-2009 to około 0,8 mld zł.

d3irv0s

Podziel się opinią

Share
d3irv0s
d3irv0s