Trafić w okno terapeutyczne
Przy reumatoidalnym zapaleniu stawów kluczowe jest rozpoczęcie leczenia po wystąpieniu pierwszych objawów choroby.
16.12.2014 | aktual.: 17.12.2014 09:58
Aż 30 proc. chorych na reumatoidalne zapalenie stawów żegna się z rynkiem pracy już po dwóch latach od diagnozy, a 60 proc. traci całkowicie zdolność do pracy po dziesięciu latach. W dodatku schorzenie dotyka ludzi młodych - nawet 20-30-latków. Boryka się z nim około 400 tys. osób w całej Polsce. O tym, jak im pomóc, dyskutowaliśmy podczas śniadania w „Rzeczpospolitej".
Uczestnicy spotkania - prof. Brygida Kwiatkowska, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów Instytutu Reumatologii w Warszawie; Beata Wróblewska, radca rzecznika praw pacjenta; Anna Sójka, wicedyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji ZUS; Monika Ziętek, prezes Stowarzyszenia 3majmy się Razem, oraz dr Jerzy Gryglewicz, ekspert Uczelni Łazarskiego - zgodzili się, że tylko wczesna diagnostyka może pomóc chorym w powrocie do normalnego życia.
Okno terapeutyczne, czyli czas na wdrożenie najskuteczniejszego leczenia od wystąpienia pierwszych objawów do wdrożenia terapii, wynosi 12 tygodni. Tymczasem według badań polski pacjent dociera do reumatologa w ciągu 35 tygodni. Przyspieszenie diagnostyki przełożyłoby się nie tylko na lepszy stan zdrowia pacjentów, ale też na mniejszą liczbę zwolnień lekarskich i rent - uznali eksperci.
Pełny zapis debaty w czwartkowym wydaniu „Rzeczpospolitej".