Trwa ładowanie...

Tragiczny wypadek na A1. Biegła mówi o "zabójstwie drogowym"

Tragiczny wypadek na A1, w którym zginęła trzyosobowa rodzina, wstrząsnął całą Polską. Eksperci uważają, że piraci drogowi powinni być karani za "zabójstwa drogowe".

BMW rozbite po wypadku na autostradzie A1BMW rozbite po wypadku na autostradzie A1Źródło: KW PSP w Łodzi
d1fa8pt
d1fa8pt

W ostatnim czasie Polska żyje wypadkiem drogowym, który miał miejsce na autostradzie A1. W zdarzeniu uczestniczyły dwa samochody: kia oraz BMW. Pasażerowie tego pierwszego - trzyosobowa rodzina - spłonęli.

W środę Zbigniew Ziobro przekazał, że według ustaleń biegłego, samochód bmw, który uczestniczył w wypadku na A1, jechał z prędkością co najmniej 253 km/h. 31-letni kierowca samochodu BMW, który brał udział w tragicznym wypadku na autostradzie A1, usłyszał zarzuty.

Mężczyzna jest podejrzany o spowodowane zdarzenia, w którym zginęły trzy osoby. Grozi za to od 6 miesięcy do lat 8 pozbawienia wolności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Żyjemy w Nibylandii". Ekspert nie zostawił na Obajtku suchej nitki

Serwis prawo.pl zauważa, że w podobnych sytuacjach klasyfikacje zdarzenia mogą być różne, a utrzymanie ich w sądzie nie jest pewne. Eksperci przywołują przykład nielegalnego wyścigu samochodowym w Jeleniej Górze, podczas którego zginęło dwóch pieszych.

d1fa8pt

Pomimo oskarżenia sprawców o zabójstwo z zamiarem ewentualnym, sąd zdecydował o skazaniu oskarżonych za wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Innym przykładem jest potrącenie 19-latki przez kierowcę autobusu. W tej sprawie sprawca odpowiada za zabójstwo - czytamy w serwisie.

Zarzut zabójstwa? Biegła nie ma wątpliwości

Dr Małgorzata Żołna, biegła z zakresu rekonstrukcji zdarzeń drogowych uważa, że w przypadku określonych zdarzeń powinna istnieć regulacja prawna: przestępstwo zabójstwa drogowego.

Chodzi mi o takie sytuacje, kiedy sprawca działa pod wpływem alkoholu, narkotyków, kiedy jego prędkość jest ewidentnie nadmierna, kiedy okoliczności wskazują na to, że nie jest to zdarzenie drogowe spowodowane niezachowaniem należytej czy szczególnej ostrożności, ale sprawca swoim zachowaniem narusza wiele zasad ruchu drogowego - mówi biegła w rozmowie z serwisem prawo.pl.

Dr Żołna uważa, że trzeba się zastanowić nad brzmieniem takiego przepisu, ale jest on konieczny ze względu na to, że takich zdarzeń jest coraz więcej. Biegła zaznacza, że w takich sytuacjach nawet nadmierna prędkość powinna klasyfikować się pod ewentualny przepis, ponieważ jest to stwarzanie zagrożenia na drodze - czytamy w serwisie.

d1fa8pt

Prawnicy w rozmowie z serwisem prawo.pl wskazują, że najważniejszy jest oczywiście materiał dowodowy. Już teraz coraz częściej pojawiają się sytuacje, w których sąd orzeka wyrok zabójstwa z zamiarem ewentualnym zamiast katastrofy w ruchu lądowym.

Adam Jasiński, prawnik specjalizujący się w problematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego podkreśla, że możliwe jest postawienie dwóch zarzutów, czyli tzw. zakwalifikowanie kumulatywne. Wówczas postawiony zostałby zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym oraz spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym - czytamy w serwisie prawo.pl.

d1fa8pt

Prawnik przypomina jednak, że sama prędkość nie jest okolicznością, która przesądza czy jest to wypadek, czy katastrofa. W takich sytuacjach ocenia sąd, jakie skutki zostały spowodowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1fa8pt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fa8pt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj