Trwa ładowanie...
d3elr69

Transport kolejowy. Pociągi w Unii powinny mniej hałasować - nowe propozycje KE

Chodzi o to, by wyciszyć drogę hamowania pociągów towarowych przy dojeździe do stacji.
Share
Transport kolejowy. Pociągi w Unii powinny mniej hałasować - nowe propozycje KE
Fot: Aradwan/wikimedia (CC BY-SA 3.0)
d3elr69

Komisja Europejska chce, by pociągi w Unii mniej hałasowały. W przyszłym tygodniu przedstawi propozycję przepisów w tej sprawie. Chodzi o to, by wyciszyć drogę hamowania pociągów towarowych przy dojeździe do stacji.

Komisja Europejska chce, by od 2022 roku wszystkie pociągi towarowe na trasach międzynarodowych miały już nowe, specjalne nakładki na hamulce, które redukują hałas. Jeśli przepisy zostaną zaakceptowane przez unijne kraje, wtedy koleje we wszystkich państwach, w tym także w Polsce, będą musiały się dostosować.

Komisja przekonuje, że koszty wymiany nie będą drogie.

d3elr69

- Jeśli chcemy osiągnąć dużą redukcję hałasu, ale z drugiej strony nie chcemy żeby to bardzo dużo kosztowało, to te reduktory mogą być najlepszym rozwiązaniem - powiedział Polskiemu Radiu rzecznik Komisji Jakub Adamowicz.

Takie rozwiązanie wprowadziła już Szwajcaria. Z unijnych krajów chciały wprowadzić je także Niemcy i zakazać wjazdu pociągom z innych krajów, które nie spełniają norm. Bruksela uznała, że byłoby to naruszenie unijnych zasad obowiązujących na jednolitym rynku i chce zaproponować europejskie regulacje.

Zobacz również: Polska kolej. Prezes Budimeksu chce zarobić na modernizacji torów

d3elr69

Podziel się opinią

Share
d3elr69
d3elr69