Trwa ładowanie...
dfwadbk

Trichet: EBC może dokonać dalszego cięcia stóp proc. w strefie euro

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Jean-Claude Trichet zasugerował, że bank centralny może jeszcze obniżyć stopy procentowe w strefie euro.
Share
dfwadbk

Wypowiedź szefa EBC miała miejsce na konferencji po ogłoszeniu decyzji o stopach procentowych w strefie euro.

_ Nie twierdzimy, że obecny poziom jest najniższym, który możemy osiągnąć _ - powiedział Trichet.

Dodał, że twórcy polityki monetarnej wciąż nie podjęli decyzji w sprawie wykorzystania innych narzędzi w celu stymulowania wzrostu gospodarczego.

dfwadbk

_ Im dłużej EBC będzie zwlekać z podejmowaniem dodatkowych kroków, tym dłużej potrwa wychodzenie z kryzysu i całkowity koszt dla strefy euro _ - powiedział Paul Niven z F&C Investments w Londynie.

Analitycy zgodnie twierdzą, że EBC może i będzie dalej obniżać stopy.

_ EBC będzie obcinać stopy procentowe dalej, tak bardzo, jak to tylko możliwe. Do wiosny, albo wczesnego lata, zejdziemy do 1 proc. _ - powiedział Joerg Kramer, główny ekonomista w Commerzbank AG we Frankfurcie.

_ Nie ma wątpliwości, że wciąż jest miejsce na dalsze obniżki stóp procentowych. Jednak skala tych obniżek nie musi być tak mocna, jak w Banku Anglii _ - powiedziała Laurent Bilke, ekonomistka w Nomura International w Londynie.

Rada Europejskiego Banku Centralnego obniżyła w czwartek podstawowe stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi po tej obniżce 1,50 proc. (PAP)

dfwadbk

Podziel się opinią

Share
dfwadbk
dfwadbk