Trwa ładowanie...

Trudniej obliczyć kwotę zwrotu

Zmiana stawek przysparza problemów osobom, które starają się odzyskać część wydatków za materiały budowlane. Niejednokrotnie muszą stosować dwa różne limity.

Share
Trudniej obliczyć kwotę zwrotu
Źródło: Jupiterimages
d279szr

Przyczyną tych kłopotów jest podwyżka stawki VAT z 22 do 23 proc., która nastąpiła 1 stycznia. Zmienił się także limit zwrotu podatku dla osób, które budują dom lub remontują mieszkanie. Do końca 2010 r. osoby fizyczne mogły odzyskać 68,18 proc. VAT zapłaconego w cenie towarów. Od 1 stycznia 2011 r. jest to 65,22 proc. VAT.

– Po trzech latach zakończyłem budowę i chciałbym złożyć po raz pierwszy wniosek o zwrot. Jaki limit mi przysługuje, jeśli na fakturach mam stawkę 22 proc., a wniosek będę składał w 2011 r.? – pyta czytelnik.

d279szr

Ważna jest stawka

W podobnych przypadkach sprawa jest dość prosta, bo według przepisów limit zwrotu zależy od stawki na fakturze. Nie ma znaczenia, kiedy czytelnik będzie składał wniosek. Jeśli od zakupionych materiałów budowlanych zapłacił 22 proc. VAT, to może odzyskać 68,18 proc. tego podatku.

Bardziej skomplikowane obliczenie czeka osoby, które część towarów kupiły w poprzednich latach ze stawką 22 proc., a część z 23 proc. Wówczas muszą w praktyce zastosować dwa odrębne limity, które związane są z tymi stawkami. Pierwszym krokiem będzie zebranie faktur ze stawką 22 proc., zsumowanie wynikającego z nich podatku i wyliczenie 68,18 proc. do zwrotu.

Różne wyliczenia

Jeśli więc ktoś kupił przed końcem 2010 r. materiały o łącznej wartości netto 100 tys. zł, to zapłacił od tego 22 tys. zł VAT. Przysługuje mu zwrot 68,18 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur. 68,18 proc. x 22 000 zł = 14 999,60 zł. Po zaokrągleniu do pełnych złotych może otrzymać 15 tys. zł zwrotu.

Przypuśćmy, że dodatkowo dana osoba wydała w 2011 r. 40 tys. zł netto na materiały wraz z VAT według stawki 23 proc. Kwota podatku wyniosła 9200 zł. Może więc ubiegać się o zwrot 65,22 proc. x 9200 = 6000,24. Po zaokrągleniu do pełnych złotych przysługuje mu zwrot 6 tys. zł. Razem może więc odzyskać 21 tys. zł.
Podobnie należy postąpić, gdy faktura zaliczkowa została wystawiona w 2010 r. ze stawką 22 proc., a faktura ostateczna została wystawiona już w 2011 r. ze stawką 23 proc. Wówczas także musi dokonać obliczeń dwa razy według dwóch limitów.

d279szr

Wątpliwości wielu osób budzi także wykaz materiałów, na które przysługuje zwrot. Preferencja podatkowa obejmuje tylko te towary, na które po 30 kwietnia 2004 r. VAT wzrósł z 7 do 22 proc. Można je znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury. Wykaz obowiązujący do końca 2010 r. zawierał 170 pozycji, teraz jest ich tylko 87. Inwestorzy nie mają jednak powodu do zmartwienia, gdyż asortyment materiałów budowlanych pozostał ten sam. Mniejsza liczba pozycji w nowym wykazie wynika z nowych grupowań statystycznych. Wcześniejszy został opracowany na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 1997 r., a ten obowiązujący od 2011 r. – PKWiU z 2008 r.
Inwestorzy powinni pamiętać, że aktualny spis został zawarty w obwieszczeniu ministra infrastruktury z 3 września 2010 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego od 1 stycznia 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką VAT w wysokości 7 proc., a od 1 maja 2004 r. są opodatkowane VAT ze stawką 22 proc. Dokument ten został opublikowany w Dzienniku Urzędowym ministra infrastruktury z 27 września 2010 r. (nr 11, poz. 35).

Zwrot na wniosek

Zainteresowani odzyskaniem części wydatków muszą wypełnić wniosek. Większość osób korzysta z przygotowanego przez Ministerstwo Finansów druku VZM-1, w którym muszą podać m.in. rodzaj inwestycji i rok jej rozpoczęcia oraz obliczoną przez siebie kwotę do zwrotu. Do wniosku trzeba dołączyć kopię pozwolenia na budowę lub – gdy chodzi o remont – kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu oraz faktur dokumentujących poniesione wydatki.

Należy także pamiętać, że limity są pięcioletnie, a wnioski można składać nie częściej niż raz w roku. Urząd skarbowy ma cztery miesiące na wydanie decyzji, w której określa kwotę zwrotu, a pieniądze wypłaca w 25 dni od doręczenia tej decyzji.

opinia

Tomasz Bełdyga, radca prawny, dyrektor w Firmie Doradczej KPMG

Zmiana stawki VAT i związanego z nią limitu zwrotu podatku zapłaconego w cenie materiałów budowlanych może skomplikować wyliczenie, jednak mechanizm jest taki jak w poprzednich latach. Należy pamiętać, że limit zwrotu zależy od stawki na fakturze, nie od daty złożenia wniosku. Osoby posiadające faktury ze stawkami 22 i 23 proc. muszą dokonać dwóch odrębnych obliczeń według dwóch różnych limitów i zsumować wynikające z nich kwoty. W razie pomyłki urząd skarbowy i tak skoryguje błędy rachunkowe. Podobnie jak w poprzednich latach, wiele wątpliwości budzi kwestia, czy przy zakupie danego materiału przysługuje zwrot. Liczba pozycji w wykazie ministra infrastruktury zmniejszyła się po dostosowaniu do nowego grupowania PKWiU. Nie oznacza to jednak, iż podatnicy otrzymają niższe kwoty.

Monika Pogroszewska

d279szr

Podziel się opinią

Share
d279szr
d279szr