Trudny temat

Po wczorajszym spotkaniu Republikanów w Białym Domu jedno jest pewne - 17 października nie będzie graniczną datą, po której USA mogą mieć techniczny problem z regulacją części zobowiązań. Propozycje mówią o czasowym podniesieniu limitu zadłużenia, które dałoby możliwość finansowania do 22 listopada.

Trudny temat
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

W ofercie Republikanów jest jednak pewne kuriozum - brak zgody na ponowne otwarcie instytucji rządowych. Innymi słowy - w tej wersji porozumienia nie będzie. Tym samym wydaje się, że do jutra (pierwotnie to na sobotę planowano głosowanie w Kongresie) obie strony mają czas na dogadanie się. Rynki reagują na ostatnie informacje osłabieniem dolara. Z jednej strony - jeżeli temat zostanie rozwiązany przez weekend - to zwiększy to popyt na bardziej ryzykowne aktywa. Z drugiej - jeżeli porozumienie będzie na 2-3 miesiące, to rynki zaczną coraz „głośniej” zastanawiać się nad zbudowaniem długoterminowej alternatywy dla dolara, jako waluty rezerwowej. Problem tylko w tym, że sensownego rozwiązania w tej kwestii nie widać…

Analiza techniczna BOSSA USD pokazuje, że dolar ma jeszcze nieco miejsca do osłabienia - strefa 67,70-95 pkt. - ale jak widać przestrzeni jest już mniej, niż wczoraj. To może sugerować, że część inwestorów nie będzie czekać na weekendowe informacje z Kongresu, tylko jeszcze dzisiaj po południu zacznie realizować zyski, odkupując tym samym dolary.

W przypadku EUR/USD będzie to oznaczać trudność z wyraźnym przełamaniem oporu na 1,3568. Na dziennym wykresie można wyrysować spadkową linię trendu w okolicach 1,3585. Niewykluczone, że rynek powróci poniżej wsparcia na 1,3540-45. To co się wydarzy w przyszłym tygodniu będzie zależeć od tego, kiedy poznamy miesięczne dane Departamentu Pracy USA za wrzesień, które nie zostały podane w terminie (tj. 4 października). Niewykluczone, że będą one dobre, co mogłoby na jakiś czas pomóc dolarowi. Jest jednak jasne, że o potencjalnym ograniczeniu QE3 przez FED można mówić dopiero w grudniu, a do tego czasu rynek pozna jeszcze dwa kolejne odczyty (za październik i listopad)…

Do ciekawych wniosków skłania wykres GBP/USD. Rynek wykonał dzisiaj ruch powrotny w okolice 1,60. Tymczasem szeroka formacja RGR na dziennym wykresie nadal obowiązuje – jej zasięg to rejon 1,5750. Będzie to wymagało jednak złamania linii kanału wzrostowego w okolicach 1,59.

[ Zobacz cały komentarz wraz z wykresami

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/30851/20130319_raport_dzienny_fx.pdf )

Marek Rogalski
główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
marek rogalskiwalutynotowania walut

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)