Trwa ładowanie...
ycipk-2bw9rg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
ceny

Truskawki nie powinny być w tym roku droższe

Choć na początku sezonu (drugi/trzeci tydzień maja) na rynkach hurtowych truskawki były o około 13 proc. droższe niż rok temu, najprawdopodobniej w czerwcu ich ceny spadną do poziomu z 2015 roku - przewiduje Bank BGŻ BNP Paribas. Wówczas w czerwcu przeciętna cena detaliczna truskawek wyniosła 5,73 zł za kilogram.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Truskawki nie powinny być w tym roku droższe
(Fot: Małgorzata Skoczewska, Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach)
ycipk-2bw9rg

Na straganach cena za kilogram kształtuje się od 9 do nawet 20 zł. Poziom cen truskawek w tym sezonie będzie uzależniony od wielkości ich produkcji w Polsce, która jest liczącym się producentem truskawek w Unii Europejskiej - drugim, po Hiszpanii - ze zbiorami na poziomie około 200 tys. ton rocznie. Pierwsze truskawki, które pojawiają się w Polsce, pochodzą głównie z Hiszpanii, Grecji, Włoch czy też Turcji. To powoduje, że ich ceny są wysokie.

Według banku wpływ na cenę truskawek będzie miała sytuacja w sektorze przetwórczym. Szacuje się, że w Polsce ok. 60-70 proc. zbiorów tych owoców trafia każdego roku do przetwórstwa.

"Kolejnym czynnikiem, wpływającym na ceny truskawek w tym roku będzie popyt na rynkach eksportowych. Rynek tych owoców w minionym roku znajdował się pod silnym oddziaływaniem rosyjskiego embargo" - stwierdza Bank BGŻ BNP Paribas.

ycipk-2bw9rg

"Polski eksport truskawek, który w ostatnich latach rozwijał się dość dynamicznie głównie ze względu na wzrost sprzedaży na rynek rosyjski, w 2015 r. zmniejszył się o blisko 17 proc. (...) Obowiązujący wciąż zakaz będzie prawdopodobnie działał w kierunku spadku cen truskawek także w tym roku" - uważa Mariusz Dziwulski z Banku BGŻ BNP Paribas.

Największym odbiorcą truskawek świeżych z Polski w 2015 r. była Białoruś.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2bw9rg

ycipk-2bw9rg
ycipk-2bw9rg