Trybunał Konstytucyjny o zatrudnianiu niepełnosprawnych
Wprowadzenie bez odpowiedniego okresu
przejściowego przepisów pozbawiających pracodawców dofinansowania
do zatrudniania osób niepełnosprawnych, które osiągnęły wiek
emerytalny jest niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Wprowadzenie bez odpowiedniego okresu przejściowego przepisów pozbawiających pracodawców dofinansowania do zatrudniania osób niepełnosprawnych, które osiągnęły wiek emerytalny. jest niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
TK badał konstytucyjność znowelizowanej w 2002 i 2003 roku ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Wniosek w tej sprawie złożyła Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Trybunał uznał też, że przepisy dotyczące systemu obsługi dofinansowań do zatrudnienia oraz zakładowych funduszy rehabilitacji są zgodne z konstytucją. Zgodnie z ustawą, Zakładowi Pracy Chronionej przy zatrudnianiu osoby niepełnosprawnej przysługuje dofinansowanie od 50 do 130 proc. najniższego wynagrodzenia, w zależności od stopnia niepełnosprawności pracownika.
Wyrok Trybunału stwarza podstawę do dochodzenia przez pracodawców dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku emerytalnym za okres, jaki przypadałby od momentu wejścia w życie tej nowelizacji do czasu wypowiedzenia tym osobom umowy o pracę, czyli maksymalnie od 1 stycznia 2004 r. do 31 marca 2004 r. (it)