Trybunał Konstytucyjny w sprawie emerytur dla nauczycieli

Trybunał Konstytucyjny uznał, że
przepis Karty Nauczyciela, w myśl którego nauczyciele zatrudnieni
w placówkach niepublicznych nie mają prawa do wcześniejszej
emerytury, jest niezgodny z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis Karty Nauczyciela, w myśl którego nauczyciele zatrudnieni w placówkach niepublicznych nie mają prawa do wcześniejszej emerytury, jest niezgodny z konstytucją.

"Pracodawcy nie są stronami w sferze ubezpieczeń społecznych, więc ich status nie powinien wpływać na uprawnienia emerytalne" - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Pytanie prawne w tej sprawie zadał Sąd Okręgowy w Koszalinie. Przed sądem tym toczy się sprawa wytoczona Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przez nauczycielkę szkoły niepublicznej, której odmówiono przyznania emerytury po 30 latach pracy.

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, na wcześniejszą emeryturę (po 30 latach pracy, a nie dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego: 60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn) mogą przejść nauczyciele zatrudnieni w co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Z prawa tego wyłączeni są jednak nauczyciele z placówek niepublicznych.

Według Trybunału Konstytucyjnego, przepis Karty Nauczyciela wyłączający nauczycieli ze szkół niepublicznych z listy osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury jest niezgodny z konstytucyjnymi zasadami: równości wobec prawa i sprawiedliwości społecznej.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że zaskarżony przepis Karty Nauczyciela traci moc. "Wyrok nie przesądza jednak na przyszłość, jakie winny być uprawnienia emerytalne nauczycieli" - zaznaczył Trybunał Konstytucyjny.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)